Meg zavar a 2/x es nem tudok kozos hatvanyalapra hozni. Valaki tud segiteni?
Kep
#algebra #binomialis tetel
2017. okt. 31. 14:05
1/3 anonim válasza:
Írd át: 2/x = 2*x^(-1), ill sqrt(x) = x^(1/2). Szerintem így már menni fog.
2/3 anonim válasza:
Átalakítod: -(x^(3/2) - 2)^9 / x^9
Ahhoz, hogy konstans tagot kapj, x^(3/2)-t a 6. hatványra kell emelni, tehát a mo: kombináció(9;6) * 2^3
Ellenőrizd:
3/3 anonim válasza:
Megoldás (SPOILER ALERT :D):
Azt akarjuk tudni (a binomiális tétel alapján tudjuk, hogy ezt akarjuk tudni :D), hogy mely k-ra lesz (9 alatta k)*(2x^(-1))^k*(x^(1/2))^(9-k)) konstans, vagyis mely k-ra lesz ebben a kifejezésben az x kitevője 0.
Ezt a hatványazonosságok alapján rendezve k-ra 3 adódik, vagyis a keresett tag (9 alatta 3)*2^3 = 672.