Matek, másodfokú egyenlet?


Van egy feladat, akárhogy gondolkozom, nem jön ki.

A feladat így néz ki:


3(x-2)(x+3)=0


Ebből eddig kijött ennyi:


3x(2)+3x-18=0

3(x(2)+x-6)=0


A (2) azt jelenti, hogy a négyzeten.

Az eredmény meg van, x1 az 2, az x2 pedig -3 lesz.

De valahogy le kéne vezetni.

Az x1-et értem, hogy hogy jön ki a 2, de hogy a -3 hogy jön ki, azt nem.


Valaki letudná írni részletesen?

Előre köszönöm


2017. okt. 23. 17:41
 1/6 anonim ***** válasza:

szóval:


3x^2+3x-18 =0 /:3

x^2+x-6 = 0 -> Másodfokú a=1, b=1, c=-6


-b +- (gyökalatt: b^2 - (4*a*c) / 2a


-1 +- (gyökalatt: 1^2 - (4*1*(-6)) / 2*1


Ha nem néztem el semmit, így kell...

2017. okt. 23. 17:44
 2/6 anonim válasza:

3(x-2)(x+3)=0

3x^2+9x-6x-18=0

3x^2+3x-18=0

a=3x^2

b=3x

c=-18


Ezt be kell helyettesíteni a másodfokú megoldóképletbe, ami ez:

X1,2= -b+-gyök alatt b^2-4ac/2a

Ebbe beírod az a b c értékeit.

X1,2= -3+- gyök alatt 3^2-4-szer 3-szor (-18)/ 2-szer 3

Akkor megkapod, hogy az x1=2 x2=-3

2017. okt. 23. 18:01
 3/6 A kérdező kommentje:
Csak most vettük a másodfokúkat és képletet még nem tanultunk, meg azt sem, hogy melyik legyen az, a,b és c. De még is ilyen házit kapunk.. Ilyenről nem volt szó az órán. De most már értem, köszi.
2017. okt. 23. 18:10
 4/6 anonim ***** válasza:

Hidaljuk át:


3(x-2)(x+3)=0


Egy szorzat akkor és csak akkor 0, ha valamelyik tényezője 0.


Nyilván az elején a 3 szorzó sose lesz 0.


x-2=0 ebből ugye x=2

x+3=0 ebből ugye x= -3


Nyilván ez csak akkor játszik, ha a megoldóképletet nem kötelező használni.

2017. okt. 23. 18:30
 5/6 anonim ***** válasza:

Az eddigi utolsó válaszadónál a pont. Minek bonyolítasz egy matekfeladatot, ha az egyszerű? Felesleges algebrai átalakításokkal foglalkozni, ha csak az időt veszi el, ha anélkül is meg lehet csinálni és kisebb a hibázási lehetőség is.

Ahogy írta, szorzatként, ne másodfokúként kezeld a feladatot!


Magasról tegyél arra, mit vesztek épp; a matekban 2 dolog a lényeg; legyen jó a megoldás és legyen helyes a levezetés.

2017. okt. 25. 22:18
 6/6 anonim ***** válasza:

Igaz.


És azt is használhatjuk, hogy:


x1+x2 = -b/a tehát -1/1 = 1

x1*x2 = c/a tehát -6/6 = -6


Ebből is kijön egyszerűen. :D

2017. okt. 25. 22:26