Egy parittya gumiszárait 50N erővel 25cm-re nyújtottuk meg. Milyen magasra lehet ezzel a parittyával függőlegesen fellőni egy 30g tömegű kavicsot?


2017. okt. 18. 20:57
 1/4 bongolo ***** válasza:

Miközben kihúztuk, ennyi munkát végzett a kezünk:

W = F·s = 50 N · 0,25 m

Ugyanennyi lesz a helyzeti energiája a magasban:

= m·g·h = 0,03 kg · g · h

2017. okt. 18. 21:49
 2/4 anonim ***** válasza:
1# -> Nem jó ahogy számoltál mert az erő nem állandó a kinyújtás közben hanem lineárisan növekszik.
2017. okt. 19. 16:16
 3/4 bongolo ***** válasza:
100%

Teljesen igazad van, szégyellem is magam, hogy ilyen alapvető hibát vétettem...


F = 50 N

x = 0,25 m

m = 0,03 kg


A gumi rugóállandóját könnyen megkaphatjuk:

D = F/x


A kihúzott gumiban tárolt rugalmas energia pedig:

E = 1/2 · D · x² = 1/2 · F/x · x² = F·x/2 = ...


Ez lesz azonos a helyzeti energiával, amiből:

h = (F·x)/(2 m·g) = ...

2017. okt. 20. 10:24
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletesen levezetett választ! :)
2017. okt. 20. 19:36