a1 meg a2- 15

a3 meg a4-60



a1meg a2-57

a1meg a3 15



a1meg a2 meg a3- 56

a2-16



a1 meg a2-160

a6meg a7-1215


Legyszi a kepleteket es a pontos kiszamitast is:Nem tudom megoldani egedul, de megprobalnam felfogni valahogy.

AZ elsonel pl fel kene irni, h a1xq(n-1), de az a1 es az a2 akor ugyan annyi lesz, ,mert ha q a 0.on van az ugyan annyi mintha az elson lenne nem o.O??Koszi a segitseget!!



2017. okt. 12. 17:49
 1/9 anonim ***** válasza:

Szívesen segítek, de nem értem pontosan, amit írtál.


Pl. az elsőnél az a feladat, hogy?

a1 + a2 = -15

a3 + a4 = -60

2017. okt. 12. 17:59
 2/9 anonim ***** válasza:

1.)

Mértani sorozat.

a1 + a2 = -15

a3 + a4 = -60


a2 = a1*q

a3 = a1*q^2

a4 = a1*q^3


a1 + a1*q = -15

a1*q^2 + a1*q^3 = -60


a1 * (1+q) = -15

a1 * q^2 * (1+q) = -60


2.-at elosztom az 1.-vel:

q^2 = -60/-15 = 4

Ha q^2 = 4, akkor q vagy +2 vagy -2


Ha q = 2, akkor behelyetteítek az a1* (1+q)=-15 egyenletbe: a1 * (1+2) = -15

a1 = -5


Ha q = -2, akkor behelyetteítek az a1* (1+q)=-15 egyenletbe: a1 * (1-2) = -15

a1 = 15

2017. okt. 12. 18:29
 3/9 anonim ***** válasza:

Azzal, amit írtál ott a hiba, hogy az igaz, hogy

an=a1*q^(n-1)

De az nem igaz, hogy q^0 = q^1.


a1=a1*q^(1-1)=a1*q^0, (q^0=1) tehát azt kapod, hogy a1=a1


De ettől még ha 2-t helyettesítesz be

a2=a1*q^(2-1)=a1*q^1 (q^1=q), tehát =a1*q


Tovább haladva:

a3=a1*q^(3-1)=a1*q^2

stb...

2017. okt. 12. 18:34
 4/9 A kérdező kommentje:
Koszonom a valaszokat, a - az nem minuszt akar jelolni, hanem egyenlosegjelet, csak nem talaltam a klavaturan, a meg pedig plusz jelet, csak azt sem talaltam.:(
2017. okt. 12. 19:11
 5/9 A kérdező kommentje:
az elsonel a feladat, hogy a1 plusz a2 egyenlo 15, es a3 plusz a4 egyenlo 60, a feladatban nincsenek minusz szamok.
2017. okt. 12. 19:12
 6/9 A kérdező kommentje:

Nekem valahogy sosem jon, ki itt sz§rkodok az elso feladattal vagy 1 oraja, es nem jon ki, ha a szamok pozitivak,m i lesz a kvociens?

Mikor behelyettesitek sosem jon ki a 15:(((

2017. okt. 12. 19:56
 7/9 anonim ***** válasza:

1.) Módosítva ;)

Mértani sorozat.

a1 + a2 = 15

a3 + a4 = 60


a2 = a1*q

a3 = a1*q^2

a4 = a1*q^3


a1 + a1*q = 15

a1*q^2 + a1*q^3 = 60


a1 * (1+q) = 15

a1 * q^2 * (1+q) = 60


2.-at elosztom az 1.-vel:

q^2 = 60/15 = 4

Ha q^2 = 4, akkor q vagy +2 vagy -2


Ha q = 2, akkor behelyetteítek az a1* (1+q)=15 egyenletbe: a1 * (1+2) = 15

a1 = 5


Ha q = -2, akkor behelyetteítek az a1* (1+q)=15 egyenletbe: a1 * (1-2) = 15

a1 = -15

2017. okt. 12. 19:58
 8/9 anonim ***** válasza:

A 2.) nem akar kijönni.


3.)

Mértani sorozat

a1 + a2 + a3 = 56

a2 = 16


a2/q + a2 + a2 * q = 56 /behelyettesítem a2 = 16

16/q + 16 + 16 * q = 56 /-56

16/q -40 + 16 * q = 0 / *q≠0

16 - 40*q + 16*q^2 = 0 /:8

2 - 5 * q + 2 * q^2 = 0


2 * q^2 - 5 * q + 2 = 0

Másodfokú megoldóképlet


q1,2= (5 ± gyök(25-4*2*2))/(2*2) = (5±3)/4

q1 = 2

q2 = 0,5


Ha q = 2, akkor:

a2 = 16

a2 = a1 * q

16 = a1 * 2

a1 = 8


Ha q = 0,5, akkor

a2 = 16

a2 = a1 * q

16 = a1 * 0,5

a1 = 32

2017. okt. 12. 20:38
 9/9 anonim ***** válasza:

4.)

a1 + a2 = 160

a6 + a7 = 1215


a2 = a1 * q

a7 = a6 * q


a1 + a1*q = 160

a6 + a6*q = 1215


a1 * (1+q) = 160

a6 * (1+q) = 1215


2.-at osztom az elsővel:

(1+q kiesik

a6/a1=1215/160


a6=a1*q^5


a1*q^5/a1 = 1215/160

q^5=1215/160

q = 1,5


visszahelyettesítem

a1 * (1 + q) = 160

a1 * (1 + 1,5) = 160

a1 = 64

2017. okt. 12. 20:45