Matek: havi tőkésítés? Mi a frász?


Szóval az lenne a feladat, hogy:


"100 ezer Ft-ot beteszünk a bankba évi 8%-os (fix) kamatra.

a, Hány forintot vehetünk fel 3 év múlva, ha a kamatot havonta tőkésítjük?

b, Hány forintot vehetünk fel 3 év múlva, ha a kamatot évenként tőkésítjük?


Azt értem, hogy a havi tőkésítés azt jelenti, hogy a kamatot havonta hozzáírják a betett összeghez, és ezután a növelt összeg kamatozik tovább, de hogyan kell ezt felírni?



2017. szept. 30. 13:05
 1/10 anonim ***** válasza:

Ha havonta tőkésítjük, akkor éventi 12x kamatozik

Ha K a kezdőtőke, és az éves kamatláb p, akkor

1 év múlva lesz:


K*(1+p/12)^12


Mert havonta p/12 a kamatláb.


Ha évente kamatozik, akkor 1 év múlva lesz:

K*(1+p)


8%-os kamatnál havi tőkésítés mellett a havi kamat:

8/12=0,66%

1+0,66% = 1,0066

3 év múlva lesz:

100000*1,0066^36 (3 év=36 hónap)

Éves tőkésítés mellett:

100000*1,08^3

2017. szept. 30. 13:11
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszod.

Azt nem értem a képletben, hogy miért kell 1-et hozzáadni ._. Elfogadom, hogy úgy van, csak nem értem a logikáját.

És a 8%-ot nem kell 1,08-ba írni, mielőtt elosztanánk 12-vel?

2017. szept. 30. 13:31
 3/10 anonim ***** válasza:
Azért kell oda az az 1, mert az a 100%, az a kiindulóállapot, ha megszorzod a 100ezret 1-el, 100ezer marad. 1+0.0067=1.0067 már 100,667%-ot jelent.
2017. szept. 30. 14:24
 4/10 anonim ***** válasza:
és nem, nem kell az elosztásnál hozzáadni az 1-et, mert ott csak a növekedést akarod hónapokra leosztani. Ha 1,08-at osztanád 36-tal az olyan lenne mintha minden hónapban +108%-ot nőne 8% helyett.
2017. szept. 30. 14:26
 5/10 anonim ***** válasza:
bocsánat, évben.
2017. szept. 30. 14:26
 6/10 anonim ***** válasza:

Ha az éves kamat 8%, akkor 1 év múlva a pénzed 8%-al fog nőni, azaz

100%-ról 108%-ra.

1,08 szorosára.


Ugye mivel kamatot kapsz, ezért mindenképp egy 1-nél nagyobb számmal kell szorozni.

1,08/12 az <1 tehát biztos, hogy ez nem jó számolás.

Ellenben az 1+0,08/12 >1 tehát ez a számolás egy fokkal jobb.

Na most

2017. szept. 30. 14:30
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, már mindent értek :D
2017. szept. 30. 14:37
 8/10 anonim ***** válasza:

A havi kamat nem p/12!!!

A helyes havi kamat évi p% esetén:


[(1+p/100)^(1/12)-1]*100

2017. okt. 1. 01:25
 9/10 anonim ***** válasza:

"

A havi kamat nem p/12!!!

A helyes havi kamat évi p% esetén:


[(1+p/100)^(1/12)-1]*100

"


Nincs igazad.

8%-os éves kamattal, ha a te képleteddel számolunk:

0,6436% jön ki.


Ha kiszámoljuk az éves kamatot havi tőkésítéssel:

(1+0,006436)^12 = 1,08


Tehát a te képleteddel számítva az ég világon semmi különbség nincs a havi és évenkénti tőkésítés között.


A te képleted azt válaszolja meg, hogyha az évi kamat X%, akkor az mennyi hava kamatnak felelne meg havi tőkésítés mellett.

De itt nem ez a kérdés.

2017. okt. 1. 09:48
 10/10 anonim ***** válasza:
Excelbe JBÉ függvénnyel is megnézheted. Havi tőkésítés esetén annyi hogy osztani kell a kamatot 12vel és szorozni az évek számát 12vel.
2017. okt. 1. 10:58