Egy búvárharang légtere a hajó fedélzetén 3 m^3.
Mekkora lesz a légtér térfogata, ha a harang 50 m-es mélységbe alámerül? A tengervíz átlagos sűrűsége legyen 1,025 g/cm^3 és a hőmérsékletet tekintsük állandónak.
Nagyon köszönök minden segítséget!
2017. okt. 8. 19:37
1/2 anonim válasza:
A nyomás a felszínen 100KPa.
50 méter mélyen:
p2 = 100Kpa + pvíz
p víz = ró * g* h = 1025 kg/m^3 * 10 m/s^2 * 50 m =
p2 = 100000Pa + 512500Pa = 612500Pa = 612,5kPa
(Megjegyzés ez megfelel az ismereteknek, mert a légköri nyomás az kb 10m vízzel egyenértékű, tehát p2 ~ 6 p1)
p1*V1=p2*V2
V2 = p1/p2*V1
V2 = 100KPa/612,5Kpa * 3 m^3 = 0,49 m^3
Szerintem kb a hatodára nyomódik össze a búvárharang légtere.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszi, olyasmi lesz! :)
2017. okt. 10. 23:48