Nem tudok kiemelni, 12.-es vagyok, a mértani sorozatot tanuljuk most. Kérlek segítsetek! Hogy kell kiemelni?2017. okt. 7. 15:24
1/5 anonim válasza:
Megnézed, hogy mi közös.
"a1" szerepel mindháromban, ezt lehet kiemelni.
a1 = a1 *1
a1+a1*q+a1*q^2 = a1*(1+q+q^2)
2/5 A kérdező kommentje:
Azaz 1 minek kerül oda?
2017. okt. 7. 16:37
3/5 anonim válasza:
A válaszoló azt is odaírta: a1=a1*1
Mivel az első tagban nincs q, így ha kiemelsz az egészből a1-et, akkor az első tagban 1 kell, hogy legyen, hiszen ha 1-et megszorzod a1-gyel, akkor a1-et kapsz, tehát azt, amit kell.
4/5 anonim válasza:
Ha így írom le, akkor talán jobban érted:
a1*(1+1*q+1*q^2)
Csak mivel az 1-el való szorzás nem változtat semmit a tagon, ezért ott felesleges kiírni.
5/5 tatyesz válasza:
Zárójelfelbontást biztos tanultál: x·(1+x)=x+x²
Ennek a fordítottja a kiemelés: x+x²=x·(1+x) Itt érted, miért van 1-es a zárójelben?