Hogy kell kiemelni pl. ezt:a1+a1×q+a1×q^2?

Nem tudok kiemelni, 12.-es vagyok, a mértani sorozatot tanuljuk most. Kérlek segítsetek! Hogy kell kiemelni?

2017. okt. 7. 15:24
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Megnézed, hogy mi közös.

"a1" szerepel mindháromban, ezt lehet kiemelni.


a1 = a1 *1


a1+a1*q+a1*q^2 = a1*(1+q+q^2)

2017. okt. 7. 15:32
 2/5 A kérdező kommentje:
Azaz 1 minek kerül oda?
2017. okt. 7. 16:37
 3/5 anonim ***** válasza:
87%

A válaszoló azt is odaírta: a1=a1*1

Mivel az első tagban nincs q, így ha kiemelsz az egészből a1-et, akkor az első tagban 1 kell, hogy legyen, hiszen ha 1-et megszorzod a1-gyel, akkor a1-et kapsz, tehát azt, amit kell.

2017. okt. 7. 17:08
 4/5 anonim ***** válasza:
83%

Ha így írom le, akkor talán jobban érted:


a1*(1+1*q+1*q^2)


Csak mivel az 1-el való szorzás nem változtat semmit a tagon, ezért ott felesleges kiírni.

2017. okt. 7. 17:20
 5/5 tatyesz ***** válasza:

Zárójelfelbontást biztos tanultál: x·(1+x)=x+x²


Ennek a fordítottja a kiemelés: x+x²=x·(1+x) Itt érted, miért van 1-es a zárójelben?

2017. okt. 8. 09:24