Segítesz a fizika házi feladatomban?


Jancsi és Júliska x-pontból indul el. Köztük 100 km a távolság. Jancsi motorral megy (40 km/h), Júliska pedig biciklivel (20 km/h). Egy szúnyog pedig Júliskától indulva megy (60 km/h)és megcsipi Jancsi orrát majd vissza felé száll (mikor megcsipte Jancsit nincs időveszteség és mikor Júliskát akkor sincs) és megcsípi Júliska orrát. Mennyi utat tesz meg a szúnyog!!!, míg Jancsi és Júliska találkoznak (TEHÁT A SZÚNYOG MEGTETT ÚTJÁT KELL KISZÁMOLNI!)


Remélem, hogy valaki tud segíteni, egyébként ezt a kérdést maga a tanárom is azt mondta, hogy diákként ő is megoldhatalannak látta (mikor még ő volt diák neki is a tanára adta fel :D )


2010. máj. 28. 17:34
 1/9 anonim ***** válasza:
0%
nem
2010. máj. 28. 17:47
 2/9 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:

Jancsi és Júliska x-pontból indul el. Köztük 100 km a távolság.

Ez ellentmondás, mert ha ugyanonnan indulnak, akkor nincs köztük távolság.

2010. máj. 28. 17:53
 3/9 anonim ***** válasza:
Egyszerű egyenesvonalú egyenletes mozgás. Nemá, hogy ezt nem tudod megoldani.
2010. máj. 28. 17:55
 4/9 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:

Rajzolj egy s-t diagrammot, ebben az pl. Jancsi egyenese alulról megy ferdén felfelé, Juliska fentről (s=100km) lefelé, köztük a szúnyog. A egyenesek meredeksége a sebességgel arányos.

Így könnyű elképzelni, felírni az egyenleteket és már csak meg kell oldani.

2010. máj. 28. 17:58
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a válaszokat! A 17:53-masnak : nem egy pontból indulnak :)
2010. máj. 28. 21:41
 6/9 anonim ***** válasza:
Nem szeretnék senkit megfosztani a megoldás örömétől, de ez az a feladat, amelynek a megoldását mindenféle mozgásegyenlet vagy diagram nélkül kapásból meg lehet mondani. Csak egy kis józan meggondolás kell hozzá. :-)
2010. máj. 31. 21:48
 7/9 A kérdező kommentje:
Hát majd gondolkozom! Köszi legalább a bíztatást, nem várok el csodát senkitől! De azért azt megjegyzem, hogy oktatni és okoskodni, hogy "józan paraszti ésszel meglehet ám oldani" máshol is lehet. De most kértem egy kis segítséget, nem kioktatást.
2010. jún. 1. 18:48
 8/9 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy az előző válaszoló ki akart oktatni, és azt hiszem, a következők miatt.


Tekintsük a szituációt mondjuk Juliskát szempontjából (koordináta rendszerében), vagyis Juliska álljon egy helyben.

Ekkor Jancsi v1 + v2 = 60km/óra sebességgel közeledik feléje.

Ekkor két eset lehetséges.

1. A légy az álló Juliskától indul

Mivel a sebessége - v3 = 60 km/óra - azonos a feléje közeledő Jancsiéval, ezért félúton találkoznak.

A légy útja eddig = s/2

Innentől a légy Jancsival azonos irányban, azonos sebességgel mozog, amíg meg nem teszik az út másik felét.

A légy útja megint s/2

Így a légy összesen a teljes utat, s = 100 km-t tett meg.


2. A légy Jancsival együtt indul

Ekkor még könnyebb belátni, hogy a sebességek egyenlősége miatt Jancsival együtt teszi meg a teljes utat, vagyis s = 100 km-t.


Ehhez az egyetlen összeadáson kívül valóban semmiféle számolás nem szükséges.

*****----*****----*****


De lássuk a megoldást a hozzájuk képest álló külső megfigyelő szemszögéből nézve.

Az út és a sebességek ismeretében meghatározható a találkozásig eltelt idő, és azt hiszem belátható, hogy a légy sem tölt ennél többet a levegőben. Az idő és a légy sebességének ismeretében már meghatározható az általa megtett út.

Vagyis ha


v1 = 40 km/óra - Jancsi sebessége

v2 = 20 km/óra - Juliska sebessége

s = 100 km - az induláskor a köztük levő távolság

v3 = 60 km/óra - a légy sebessége.

s3 = ? - a légy által megtett út.


Írható

v1*t + v2*t = s

t(v1 + v2) = s

t = s/(v1 + v2) - ennyi idő múlva találkozik a két mesebeli.

A légy útja

s3 = v3*t = s*v3/(v1 + v2) = 100*60/(20 + 40)

s3 = 100 km.

==========

*****----*****----*****


De lássunk egy harmadik megközelítést.

Mivel Jancsi és Juliska sebességének arány 2:1-höz, a találkozásig Jancsi az út 2/3-át, Juliska az 1/3-át teszi meg.

A találkozásig eltelt idő bármelyik távolságból számítható.

Jancsival számolva

t = (2*s)/(3*v1)

A légy útja

s3 = v3*t = (2*s/3)(v3/v1) = (200/3)(60/40)

s3 = 100 km

=========


Annyi látható, hogy teljesen mindegy kitől indul a légy, a megtett útja ugyanakkora.


Remélem, használható gondolatmeneteket sikerült előadnom.


DeeDee

***********

2010. jún. 2. 20:55
 9/9 A kérdező kommentje:
Ha még látod a válaszom akkor köszi szépen DEEdee!
2010. jún. 12. 15:54