Az alábbi kifejezésnek melyik a 4 közül az egyszerűbb alakja?


Kifejezezés: [link]


Lehetőségek: [link]


A segítséget előre is köszönöm!:) Légyszives levezetéssel együtt ha lehetne ( nem tudom hogyan kezdjem el).



2017. okt. 3. 20:03
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
A "-1/2" kitevő miatt csak az egyik jöhet szóba. :) Gondolkozz el rajta és nézd meg, hogy melyikben van olyan. Annyi tippet adok, hogy a negatív kitevő és maga a törtszám is külön-külön segít valamiben.
2017. okt. 3. 20:37
 2/12 A kérdező kommentje:
hát sehogy sem jön ki :/ tudom a B a megoldás, de nem tudom levezetni
2017. okt. 3. 20:42
 3/12 anonim ***** válasza:

Nem a B.) lesz az. Gondolkozz el rajta, hogy mit jelent, ha valaminek a kitevője egy törtszám. :)


A levezetésébe belekezdtem, de a végén megakadtam én is. Eléggé trükkös feladat, ráadásul az teszi igazából nehézzé, hogy egy adott alakra kellene átalakítani, ami ugye az egyik a 4 pont közül.


1.a.) Felbontom a zárójelet, azaz minden tagot beszorzok minden taggal:

(a^m + a^-m)(a^m - a^-m) =

(a^m)(a^m) + (a^m)(-a^-m) + (a^-m)(a^m) + (a^-m)(-a^-m) =


1.b.) Alkalmazom az azonosságokat, mert van benne kettő is:

--> (a^m)(-a^-m): A második tényezőt a negatív kitevő miatt levihetem a törtjel alá, lesz belőle: -(a^m/a^m)

--> (a^-m)(a^m): Az első tényezőt a negatív kitevő miatt levihetem a törtjel alá, lesz belőle: a^m/a^m

a^(2m) - (a^m/a^m) + (a^m/a^m) - a^(-2m) =


1.c.) Ha a tört számlálója és nevezője ugyanaz, akkor a tört értéke "1":

a^(2m) - 1 + 1 - a^(-2m) =

a^(2m) - a^(-2m)


2.) Most jönne az, hogy ebből a különbségből fel kellene írni valahogy a megoldásban lévő törtet, aztán 3.)-ként alkalmazni az egészre a "-1/2"-es kitevőt.

2017. okt. 3. 21:40
 4/12 anonim ***** válasza:
A negatív kitevő azt jelenti, hogy az alap reciprokát kell venni. A jobb áttekinthetőség kedvéért legyen a^(2m)=z, tehát a z-(1/z) különbséget kapjuk. Közös nevezőre hozzuk őket, és elvégezzük a kivonást: (z^2-1)/z, a -(1/2) negatív előjele miatt vesszük a tört reciprokát, tehát z/(z^2-1) lesz belőle, az 1/2 miatt pedig gyököt vonunk belőle: gyök(z/(z^2-1)). A gyökvonás azonossága szerint külön-külön gyököt vonunk a számlálóból és a nevezőből: gyök(z)/gyök(z^2-1). Ha most visszaírjuk z helyére az a^(2m)-ent, majd elvégezve a gyökvonást az a^m/gyök(a^(4m)-1)-et kapjuk, ami az A lehetőség.
2017. okt. 3. 23:45
 5/12 anonim ***** válasza:

Nem egy bonyolult feladat...

A belső zárójel egy azonosság azonosság, a^2-b^2.


A negatív kittevőt meg úgy tudod eltüntetni , hogy ha számlálóba van , nevezőbe viszed, ha a nevezőbe van , akkor számlálóba...

2017. okt. 4. 12:31
 6/12 anonim ***** válasza:
0%
Ez baromira nem a^2-b^2.
2017. okt. 4. 14:53
 7/12 anonim ***** válasza:
Hanem? ...
2017. okt. 4. 15:44
 8/12 anonim ***** válasza:

Kedves hatos , a kapcsos zárójelen belül az egy azonosság, de ha ezt nem veszed észre , akkor az baj...

A szorzás az ekvivalens művelet , tehát teljesen mindegy,hogy (a-b)*(a+b), vagy (a+b)*(a-b)

2017. okt. 4. 16:33
 9/12 A kérdező kommentje:

köszi az eddigi válaszokat!

3-4-es válaszolónak főleg. Igen elnéztem, nem B hanem A a megoldás, könyv hátuljában megvannak a megoldások. Igazából már csak az utolsó lépést nem értem. oké, vsszahelyettesítem z helyébe az a^2m-t így lesz gyök a^2m/gyök (a^2m)^2 -1 és ha gyököt vonok akkor nem értem hogy lehet am/gyök am^4-1, az nekem ott: a^2m/ am^4 -1 .

2017. okt. 4. 17:06
 10/12 A kérdező kommentje:
*Bocsi, 2-3mas válaszoló
2017. okt. 4. 17:11
1 2