Matek érettségi példafeladat? (SOS pls)

Sanyi következő feladatot a barátainak: " Az asztalon áll két téglatest alakú doboz. Az egyik doboz egy csúcsból induló éleinek hossza egy számtani sorozat három szomszédos tagja. A két doboz legrövidebb élének hossza egyenlő. A másik doboz második éle 1cm-rel a harmadik 6 cm-rel hosszabb az első doboz megfelelő élénél. Ez utóbbi doboz éleinek hossza ébben a sorrendben egy mértani sorozat három szomszédos tagja. Annyit még elárulhatok hogy a kisebbik doboz tizenkét élének együttes hossza 84 cm. Határozzátok meg mennyivel nagyobb a második doboz térfogata az elsőénél!" Oldja meg Sanyi barátaival együtt a feladványt!
2017. okt. 1. 12:44
 1/1 anonim ***** válasza:

A számtani sorozat elemei legyenek a1,a2,a3; a mértani sorozat elemei b1,b2,b3.

A kisebb téglatest 12 élének hossza 84 cm, mivel mindegyikből 4 db van, ezért a 3 különböző él hossza együttesen, tehát a1+a2+a3=21


Használjuk ki, hogy számtani sorozatról beszélünk, tehát a1=a2-d és a3=a2+d , ahol d a sorozat differenciája.


Ekkor a1+a2+a3=21-ból lesz 3a2=21, amiből a2=7.


Tehát a számtani sor elemei:

a1=7-d

a2=7

a3=7+d


Nézzük a feladat szerint a mértani sort:

b1=a1+0=7-d

b2=a2+1=8

b3=a3+6=13+d


Innen használjuk ki, hogy mértani sorozatról van szó

tehát (b2)^2=b1*b3


azaz 64=(7-d)(13+d)


Ezt kifejtve 64= -d^2-6d+91, amiből d^2+6d-27=0


innen d= -9 vagy d=3


a -9-ről látjuk, hogy nem megoldás, mert a téglatest egyik éle negatív lenne, ami nem lehet.


Innen a téfogatszámítást rád bízom :)

2017. okt. 1. 17:08