Tudna segíteni valaki egy egyenlet megoldásában?

x^2+25*x^2/(x+5)^2=11. Egy ideig megy, de utána elakadok, pontosabban odáig, hogy: x^2-275/x^2+10*x-110/x+39=0.
2017. szept. 27. 19:36
 1/3 anonim ***** válasza:

Korábban már kérdés volt.: https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazif..


Megválaszolták.

2017. szept. 27. 19:51
 2/3 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm. :)

Azt nem értem még, hogy jött rá arra a szorzatra.

2017. szept. 27. 20:31
 3/3 anonim ***** válasza:

# 2.: Hát, rég volt algebra.


Ha csak a legelső tagot bontja fel, a többit hagyja.:

x^4 + 10x^3 + 50x^2 - 11(x+5)^2 = 0

Majd a középső két tagot szorzattá alakítva.:

x^4 + 10x^2(x+5) - 11(x+5)^2 = 0


És itt felismeri az (a-b)(a+cb) = a^2 + (c-1)ab -cb^2 alakú "nevezetes" szorzatot.


Ahol a = x^2 és b = (x+5).


Nem triviális, kellene legyen valami triviálisabb megoldás, nem?

2017. szept. 27. 23:40