Réz (II) -nitrátra nézve 0, 05 mol/dm3, és ezüst-nitrátra bézve 0,1 mol/dm3 koncentrációjú oldat 500 cm3-ébe 3,6 g tömegű cinket teszünk. Milyen és mekkora tömege fék alkotja a lemezt a teljes kicserélődés után?


2017. szept. 26. 18:27
 1/2 anonim ***** válasza:

Reakcióegyenletek:


Cu(NO3)2 + Zn --> Zn(NO3)2 +Cu

2 AgNO3 + Zn --> Zn(NO3)2 + 2 Ag


n(Cu) =V*c = 0,05 mol/dm3 * 0,5dm3 = 0,025 mol

n(Ag) =V*c = 0,1 mol/dm3 * 0,5dm3 = 0,05 mol


A 0,025 mol réz kiválik és helyette beoldódik 0,025 mol cink

A 0,05 mol ezüst kiválik és helyette beoldódik 0,05/2= 0,025 mol cink


Beoldódó cink = 0,025 mol + 0,025 mol = 0,05 mol

M(Zn)=65,4 g/mol

m(Beoldódó cink) = M*n = 65,4*0,05 = 3,27 g

m( maradék cink) = 3,6g -3,27g


[ innentől már tudsz számolni]


m(Cu)= M*n = M(Cu) * 0,025mol

m(Ag)= M*n = M(Ag) * 0,05mol


m(Fém lemez) = m( maradék cink) + m(Cu)+m(Ag)


c(Cu) = m(Cu)/m(Fém lemez)

c(Ag) = m(Ag)/m(Fém lemez)

c(Zn) = m(Zn)/m(Fém lemez)



Ell:

c(Cu)+c(Ag+c(Zn) = 1

2017. szept. 26. 21:57
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! :)
2017. szept. 27. 20:35