Két kémia kérdésben kérnék segítséget, magyarázattal hogy mit, miért, hogyan?

1-es feladat: Adva van egy készülékem benne egy oldat, (nevezzük HURRA oldatnak) aminek a mennyisége 10. 000 kg, a fajsúlya 1,250. Ebben a készülékben csak kilogrammban látom a súlyt. Ennek az oldatnak van egy számunkra fontos komponense (nevezzük HURRA komponensnek) aminek az oldatból mintát véve megmérettünk analitikai laboratóriumban és kijött az eredménye: 460gramm/Liter tartalom HURRA komponens. Nekem viszont 500gramm/Liter HURRA komponens tartalmú oldatra van szükségem. Mekkora mennyiséget kell hozzátennem hogy elérjem az 500g/l-t? Ismétlem: mérni a készülék csak kilogrammban tud.2-es feladat: Vegyük ugyanezt az oldatot (10. 000kg,1,250 fs) de most tömény formában. A tartalma 525 g/l komponens. De én 500g/l töménységet szeretnék elérni. Mennyi vízzel hígítsak? Köszönöm előre is a válaszokat!

2017. szept. 23. 14:45
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
keveréses egyenlettel próbáld meg megoldani :)
2017. nov. 26. 11:37
 2/5 A kérdező kommentje:

Hát az első feladattal szerintem úgy kellene elindulnom, hogy van 10.000kg oldatom aminek a fajsúja 1,250. Ez ugye 10.000: 1,250 = 8.000 Liter oldat. Ebben a 8000 literben, literenként van 460 g komponens. Tehát ha 500 g/ l töménységet akarok elérni akkor minden literhez 40 gramm komponenst kell még hozzáadnom. De nekem 8000 literem van, ezért 8000 x 40 gramm = 320000 g komponens kell még az egész oldathoz hozzáadnom. Ami átváltva 320 kg- nak felel meg. ( a tároló tartályban kilogrammban látom a mennyiséget) Igy összesen lesz 10.320 kg oldatom de immár 500g/liter töménységben.

Jól számolok?

2017. nov. 27. 21:06
 3/5 A kérdező kommentje:

És a második hígítási részben tud valaki segíteni?

Tehát van 10.000kg oldatom aminek a fajsúlya 1,250, a töménysége 525g/ liter komponens. Én 500g/liter töménységet szeretnék.

Addig eljutottam, hogy a 10.000 kg = 8000 liter. Tehát literenként 525 gramm komponens található az oldatban, és mivel 500 g/ litert szeretnék elérni ezért 25 x 8000 = 200.000 g többletem van az egész oldatban, ami 200kg -al több. Ha 200 kg vízzel hígítom, akkor lejön 500 g/ literre?

2017. nov. 27. 23:29
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Tehát van 10.000kg oldatom aminek a fajsúlya 1,250, a töménysége 525g/ liter komponens. Én 500g/liter töménységet szeretnék.


Keverési egyenlet:

ax+by=(a+b)*z


10000*525+b*0=(10000+b)*500

5'250'000=5'000'000 + 500 b

250'000=500 b

b = 500


500 kg vizet kell adni az elegyhez.

2017. nov. 27. 23:58
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. A keverési egyenletet nem ismertem.
2017. nov. 28. 04:05