Segít valaki matekból? (teljes indukció)

Itt a feladat: [link]

2017. szept. 20. 18:14
 1/3 Tom Benko ***** válasza:
Erős a gyanúm, hogy a jobb oldal rossz, a t index. Próbáld k-val.
2017. szept. 21. 13:22
 2/3 anonim ***** válasza:

n szerinti teljes indukcióval kell csinálni:


n=1-re:


1*2*3*..*t = [1*2*3*..*(t+1)] / (t+1)


Ez triviálisan igaz.


Tegyük fel, hogy n-re még igaz.

És lássuk be n+1-re:


szum 1-től n+1-ig átírható úgy, hogy szum 1-től n-ig + a kifejezés n+1-re:


szum(valami) + [(n+1)*(n+2)*...(n+t)] =? [(n+1)*...*(n+t)*(n+t+1)]/(t+1)


A szum(valami) az indukciós feltevés szerint:

[n*(n+1)*...*(n+t)]/(t+1)


Vagyis ezt kell belátni:


[n*(n+1)*...*(n+t)]/(t+1) + [(n+1)*(n+2)*...(n+t)] =? [(n+1)*...*(n+t)*(n+t+1)]/(t+1)


A bal oldali két tagból (n+1)*...(n+t) kiemelhető:


(n+1)*(n+2)*...(n+t) * [n/(t+1)+1]=(n+1)*(n+2)*...(n+t) * [(n+t+1)/(t+1)]


Ez pont ugyanaz, mint amit akartunk.


Ezzel kész a bizonyítás.

2017. szept. 21. 13:25
 3/3 anonim ***** válasza:
Ez középiskolás anyag esetleg versenyfeladat?
2017. szept. 22. 08:55