Matek: nem értem hogyan kell megcsinalni?


Igy szol a feladat:

Szorozzuk ossze 2 elso szaz pozitiv egesz kitevoju hatvanyat. Hany jegyu az igy kapott 2^1, 2^2, 2^3,...2^100 szám?



2017. szept. 19. 20:16
 1/1 anonim ***** válasza:
80%

Szorozzuk össze a


2^1 * 2^2 * ... * 2^100


Ugye ilyenkor össze kell adni a kitevőket:


2^(1+2+...+100)


Ez egy számtani sor, az első 100 egész szám összege

(1+100)*100/2 = 101*50 = 5050


2^5050 -ről akarjuk tudni, hogy hány jegyű.


10^n n+1 jegyű szám, tehát, ha


10^(n-1)<x<10^n, akkor x szám n jegyű.


Meg kell keresni azt a két 10 hatványt, ami közrefogja a keresett számot.


Ezt egyszerűen megtehetjük, ha vesszük az egyenlőtlenség minden tagjának a 10-es alapú logaritmusát.


10^(n-1)<2^5050<10^n


=>


n-1 < log10 (2^5050) < n


log10 (2^5050) = 5050* log10 (2) = 1520,2


Vagyis 2^5050-nek az egy 1521 jegyű szám, mert nagyobb, mint 10^1520-on, de kisebb, mint 10^1521-ken.

2017. szept. 19. 20:57