Hogyan kell kiszámolni, hogy pl. a √10 racionális, vagy irracionális szám?

A számológép 3.16227766-ot ír ki, ami ugye véges szakaszos tizedes tört (vagyis irracionális) de a tanárom szerint nem az. Segítsetek légyszi

2017. szept. 18. 17:23
 1/7 anonim ***** válasza:
76%
Abból amit kiír a számológép abból nem látod, hogy az véges szakaszos-e. Ez pl nem az. Ha az lenne az meg pont azt jelentené, hogy racionális. Amúgy egész szám gyöke az pontosan akkor racionális ha egész. Pl gyök 4 => racionális, gyök 10 => irracionális.
2017. szept. 18. 17:36
 2/7 anonim ***** válasza:
74%
Izé, véges szakaszos olyan nincs. Végtelen szakaszos, vagy véges. De ez meg végtelen nem szakaszos
2017. szept. 18. 17:38
 3/7 anonim ***** válasza:
68%

gyök(10)-et nem lehet kiszámolni.

Bizonyítani lehet, hogy irracionális.


Pont ugyanígy kell:

[link]


Írj a 2 helyére 10-et.


Az jön ki, hogy

2*5*b^2 = a^2


Itt is igaz lesz, hogy

"Tehát a^2 osztható 2-vel, azaz páros szám, de akkor "a" is az, így a=2c, így a^2=4c^2."

2017. szept. 18. 17:53
 4/7 anonim ***** válasza:
16%
Csak a fogalmakat kéne tudni és akkor rávágnád, hogy ez irracionális, mert 10-nek nem egész szám a gyöke...
2017. szept. 18. 20:49
 5/7 Tom Benko ***** válasza:
86%

@4: A fogalmakból nem derül ki. Esetleg némi gyakorlattal megsejtheti, de ezt bizony bizonyítani kell.


Mondjuk nem értem, hogy az előttem kettővel lévő precíz, helyes választ ki és miért pontozta le, de ritka nagy marha lehetett.

2017. szept. 19. 16:50
 6/7 A kérdező kommentje:
Mindenkinek ment a zöld kezecske, köszönöm a segítséget.
2017. szept. 19. 16:53
 7/7 anonim ***** válasza:
72%

No offense, de ezt nem kiszámolni, hanem bizonyítani kell.

Egy számot akkor nevezünk racionálisnak, ha fel lehet írni két természetes szám hányadosaként. Indirekten bebizonyítható hogy a √10 nem írható fel két természetes szám hányadosaként (ahogy a #3 válaszban szerepel), tehát irracionális. Ha a tanárod komolyan azt gondolja hogy nem irracionális (és nem csak azért nem fogadta el a válaszod, mert nem bizonyítottad be, az nem bizonyítás hogy beütöd számológépbe), akkor jó nagy marha.

2017. szept. 21. 17:59