Egy búzatábla learatása a három kombájnnak rendre 1,5 óra, 72 perc és 2 óra lenne, ha egyedül dolgoznának. Együtt kezdik a munkát, de az első gép 9 percet, a harmadik pedig 12 percet állt közben .

a.)Mennyi idő alatt aratták le a búzát?

b.) Milyen arányban kell elosztani a munkáért kapott pénzt, ha a tényleges teljesítmény alapján fizetnek?



2017. szept. 17. 10:02
 1/1 anonim ***** válasza:

Váltsuk át percekre:

90p, 72p, 120p.


Legyen a tábla területe T (de választhatunk egy alkalmas számot is, ha nem tetszik a betűs számolás: T=360 egység.)


Ekkor a percenként learatott területek:

360/90=4; 360/72=5 és 360/120=3


x perc elteltével (x-9); x és (x-12) percet dolgoztak, így az összes learatott terület:

(x-9)*4+x*5+(x-12)*3=360

ezt megoldva: x=36 perc


az egyes részmennyiségek:

27*4=108; 36*5=180 és 24*3=72

tehát 108:180:72 arányban kell osztozni

egyszerűsítve: 3:5:2

2017. szept. 17. 10:45