3 színnel hányféleképpen színezhető ki egy dobókocka?

Mindig felhasználjuk mindig a 3 színt.

2017. szept. 16. 11:37
 1/4 anonim ***** válasza:

A kockának 6 oldala van beszámozva.

Ezért az a kérdés, hogy hányféleképpen tudunk 6 hosszú sorozatot készíteni 3 színből, hogy mindegyik szerepeljen legalább egyszer.


3 színből 6 hosszú sorozatot

3^6 féleképpen készíthetünk. Ebből ki kell vonni azt, amikor csak 1, illetve csak 2 színt használtunk.


Amikor pontosan 1 színt használunk az 3*1 lehetőség.

Amikor pontosan 2 szín használunk, az 2^6-2 (2 színből 6 hosszú sor, mínusz, amikor mindegyik elem ugyanaz.)


3 színből 2-őt 3 féleképpen választhatunk ki.

Vagyis a végeredmény:


3^6-3-3*(2^6-2)=729-3-3*62 = 540

2017. szept. 16. 12:01
 2/4 anonim ***** válasza:
Ez így elég kevés információ. Egy szó sem szólt pl. arról, hogy lehet-e keverni a színeket. Nagy valószínűség szerint az #1 válasza a helyes. Meg az sem volt leírva, hogy pontosan hogyan kellene színezni (oldalanként, vagy egy oldalon esetleg fel lehet-e osztani több részre), így ha pontos válasz szeretnénk adni, akkor oda kell írni hogy milyen színezési feltételekkel jutottunk el a végeredményig (mivel ezt a feladat nem teszi meg).
2017. szept. 16. 13:48
 3/4 Tom Benko ***** válasza:
@1: Meg vond le a szimmetrikus színezéseket is!
2017. szept. 17. 21:06
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha feltételezem, hogy a dobókocka be van számozva, és a számokra színezünk rá, akkor nem kell levonni.


Az én értelmezésem szerint a dobókocka be van számozva.

Ha nem lenne, akkor annyit írtak volna, hogy kocka.

Amúgy az nehezebb feladat lenne, így feltételezem, hogy ezt kérdezték. :)

2017. szept. 17. 21:16