KBr és nacl keveréke 100g és ehez hozzáadunk Agno3-ot akkor a keletkezett csapadék 200g mennyi volt a KBr és NaCl keverek összetétele? Milyen egyenletet kéne felírni?


2017. aug. 30. 22:37
 1/3 bongolo ***** válasza:

Kezdetben a konyhasó és a kálium-bromid is bizonyára kristályos anyag, úgy mérték le a keverékből a 100 grammot.

NaCl : 23 + 35.5 = 58.5 g/mol

KBr : 39.1 + 79.9 = 119 g/mol

A keverékben van x mol NaCl és y mol KBr:

x·58.5 + y·119 = 100


Az ezüst-nitrát is szilárd, de bizonyára vizes oldatként adják a keverékhez. Ettől a NaCl és a KBr is feloldódik először, aztán reagál az oldatban lévő AgNO₃-mal. Abból bizonyára bőven volt, amitől az összes NaCl és KBr reagált és átalakult.


1) NaCl(aq) + AgNO₃(aq) = AgCl(s) + NaNO₃(aq)

Itt az AgCl csak a csapadék, a többi vizes oldat.


2) KBr(aq) + AgNO₃(aq) = AgBr(s) + KNO₃(aq)

Itt meg az AgBr a csapadék.


Lesz tehát 200 g AgCl és AgBr csapadék.

AgCl: 107.9 + 35.5 = 143.4 g/mol

AgBr: 107.9 + 79.9 = 187.8 g/mol

Ezekből is x illetve y mol van:

x·143.4 + y·187.8 = 200


A két egyenletből kijön x és y, azokból meg a tömegek, nem írom tovább. Azért ellenőrizd le, hogy jó atomtömegeket írtam-e, meg jól adtam-e össze...

2017. aug. 31. 00:01
 2/3 anonim ***** válasza:

Először egyenlet kell.


Nacl +Agno3 --> Nano3 + Agcl


Kbr+ Agno3 --> AgBr + KNO3


A NaCl-ből 'x', a Kbr-ből 'y' mólt veszünk, a Nacl moláris tömege 58,5 g/mol, a Kbr-é pedig 119 g/mol, a keverék össztömege 100 g, tehát az első egyenletünk


x mol *58,5 g/mol + y * 119 g/mol = 100 g


A második egyenletben a csapadékokat kell figyelembe venni.

x mol Nacl-ból, ugyanannyi, tehát x mol Agcl keletkezik. y mol Kbr-ből pedig y mol Agbr keletkezik, ugyanolyan elv alapján a moláris tömegük kell, csapadék össztömege 200 g.


Tehát a második egyenlet:

x*143,g g/mol + y * 187,8 g/mol = 200g


Tehát a két egyenletünk:


(1) x mol *58,5 g/mol + y * 119 g/mol = 100 g


(2) x*143,g g/mol + y * 187,8 g/mol = 200g


És ezt kell megoldani kiemeléssel, azonos együtthatóval vagy valamilyen módon.

2017. aug. 31. 09:30
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyonszépen köszönöm a válaszokat !
2017. aug. 31. 10:45