A pozitív természetes számokon értelmezett f függvényt a következőképpen értelmezzük: f (1) = 1 és minden n természetes számra?


Matek feladathoz kellene egy kis segítség, levezetés, magyarázat. Jeleneg nem tudom, hogyan álljak neki.

[link]



#házi #matematika #makemehappy #okosembertkeresek
2017. aug. 26. 16:15
 1/4 anonim ***** válasza:

Pedig nagyon egyszerű; a definíció szerint:


f(2016) = f(2015) * 2015/2017


Szintén a definíció szerint f(2015)=f(2014)* 2014/2016, ezt beírva az előbbi egyenletben f(2015) helyére:


f(2016) = f(2014) * 2014/2016 * 2015/2017


Újra használva a definíciót, f(2014) = f(2013)* 2013/2015, ezt beírva az előbbibe:


f(2016) = f(2013) * 2013/2015 * 2014/2016 * 2015/2017


Ezt egészen f(2)-ig lehetne csinálni, de ebből már látható a séma; a végén azt fogjuk kapni, hogy


f(2016) = f(1) * 1/3 * 2/4 * ... * 2013/2015 * 2014/2016 * 2015/2017, f(1) értéke definíció szerint 1, tehát:


f(2016) = 1/3 * 2/4 * ... * 2013/2015 * 2014/2016 * 2015/2017, ez pedig a törtekre vonatkozó szorzás szerint:


f(2016) = (1*2*...*2013*2014*2015)/(3*4*...*2015*2016*2017), egyszerűsítgetés után 2/(2016*2017) marad, vagyis:


f(2016)= 2/(2016*2017), tehát a 4. válasz a helyes (mondjuk ez még egyszerűsíthető lenne 2-vel, de ez a lényegen nem változtat).

2017. aug. 26. 18:11
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm. Úgy érzem nehéz évnek nézek elébe, ha ez könnyűnek számít.
2017. aug. 26. 22:34
 3/4 anonim ***** válasza:
Úgy értettem, hogy "egylépéses" feladat, tehát ha rájössz arra az 1 dologra, ami a kulcsa, akkor onnan már nem nehéz megoldani.
2017. aug. 26. 22:44
 4/4 anonim ***** válasza:
Gazdasági szakon tanulsz?
2017. aug. 27. 01:08