4 ml ólom-nitrát oldatot tartalmazó képmcsőbe egy cink darabkát teszünk, melynek felületére 0,414 g redukciós termék válik le. Mennyi az oxidálószer oldatának koncentrációja?


Addig jutottam el hogy ezt sikerült felírnom:

ZN + Pb(NO3)2 -> Pb + Zn(NO3)2


Tovább hogy kell?



2017. jún. 11. 11:18
 1/1 anonim ***** válasza:

Itt a standardpotenciálokkal kell dolgozni. A törvényszerűség az, hogy a kisebb st. ponteciálú fém képes redukálni a nagyobb st. potenciálú fémet, és mivel a cinkst. potenciálja kisebb mint az ólom ezért a reakció végbemegy.


Zn + Pb2+ --> Zn2+ + Pb


A redukciós termék az a Pb.

Anyagmennyisége=0,414g/207,2 g/mol =0,02mol Pb, ehhez ugyanannyi ólom nitrát kell sztöchiometrikusan.


c= n(oldott anyag)/V(oldat)


V(oldat)= 4ml=4*10^-3 l=4*10^-3 dm^3

n(oldott anyag)=0,02 mol



Megoldás:

c=0,02 mol/4*10^-3 dm^3 = 5 mol/dm3 az oxidálószer oldatának koncentrációja.

2017. jún. 11. 13:22