250 cm3 0,100 mol/dm3 koncentrációjú ólom (II) -nitrát-oldatba 1,60 g-os tömegű darabokat teszünk az alábbi fémekből: cink, réz, nikkel. Melyik esetben, hogyan változik meg a szilárd fázis tömege?


2016. nov. 19. 20:06
 1/6 anonim ***** válasza:

Felírod a reakcióegyenleteket, és kiszámolod, hogy 1,6 g hány mol az egyes fémekből. az ólom (II) -nitrátból ki fog válni valamennyi, a fémekből pedig oldatba megy valamennyi, a különbség lesz az eredmény. A lényeg a molszámok.

0,025 mol Pb(NO3)2 van az oldatban. Ebből kiszámolod hány g a Pb tömege. aztán pl cinkkel felírod a reakciót.

Pb(NO3)2 + 2 Zn = 2 Zn(NO3) + Pb Itt látod, hogy 2 mol Zn ment oldatba és csak 1 mol Pb vált ki szilárd formában. Kiszámolod 1,6 Zn hány mol. Fele annyi mol Pb fog kiválni, aminek szintén kiszámítod a tömegét. Pb és Zn tömegének a különbségével adható meg az, hogy a szilárd fázis tömege hogyan változott.

2016. nov. 19. 20:27
 2/6 anonim ***** válasza:

Pb fog szilárd formában kiválni a Pb(NO3)2 oldatból* 1,6 g Zn hány mol* bocs a hibákért.

Ha nem érted, szólj.

2016. nov. 19. 20:30
 3/6 A kérdező kommentje:
Szia, köszi a választ. Nem tudnád-e esetleg levezetni. Kiszámoltam molokat. n(Zn)=2,45*10^-2 mol, n(Ni)=2,73*10^-2 mol, n(Pb2+)=2,5*10^-2 mol
2016. nov. 19. 20:37
 4/6 A kérdező kommentje:
A reakcióban a cink teljesen elfogyott, ugye? Ni-ből pedig 2,3*10^-3 moll maradt, megoldókulcs is ezeket írja, csak nem értem, hogy menjek tovább? Valami reakcióba megy, s maradék is van, miből mit kell kivonnom? Köszi a segítséget
2016. nov. 19. 20:40
 5/6 anonim ***** válasza:
Az oldat és a fémlemez reagálnak egymással, nincs más teendő mint kiszámítani, hogy az egyes reakcióknál mennyi Pb távozott az oldatból és mennyi fém kerül oldatba, és ezekből megállapítani, hogy a szilárd fázis tömege nőtt-e vagy csökkent. Ha több Pb ment rá a lemezre g-ban kifejezve mint amennyi cink nikkel stb lejött, akkor nőtt, ha kevesebb akkor csökkent a szilárd fázis tömege.
2016. nov. 19. 22:34
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi, de még mindig nem nagyon értem, nem tudná-e esetleg valaki levezetni?
2016. nov. 20. 12:15