2017. jún. 10. 11:16
1/4 anonim válasza:
81x3 - 25x5 = 0
mivel ugyanaz a hatvány, így azokat elhagyhatod
2/4 anonim válasza:
hülyeséget írtam, mert nem is ugyanaz... szóval bocsi, de ne hallgass rám
3/4 anonim válasza:
Kicsit átzárójelezem ha nem baj:
81*3^(x-1)-25*5^(x+1)=0
81*3^x*(1/3)-25*5^x*5=0
27*3^x-125*5^x=0
27*3^x=125*5^x
(3/5)^x=125/27=(5/3)^3=(3/5)^(-3)
És mivel mindkét oldal azonos alapon van, ezért az exponenciális függvény kölcsönös egyértelműsége miatt a kitevők megegyeznek, tehát x= -3
4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!:)
2017. jún. 10. 18:17