81x3^x-1 -25x5^x+1=0 Valaki meg tudná oldani?

2017. jún. 10. 11:16
 1/4 anonim ***** válasza:

81x3 - 25x5 = 0

mivel ugyanaz a hatvány, így azokat elhagyhatod

2017. jún. 10. 11:25
 2/4 anonim ***** válasza:
hülyeséget írtam, mert nem is ugyanaz... szóval bocsi, de ne hallgass rám
2017. jún. 10. 11:28
 3/4 anonim ***** válasza:

Kicsit átzárójelezem ha nem baj:


81*3^(x-1)-25*5^(x+1)=0

81*3^x*(1/3)-25*5^x*5=0

27*3^x-125*5^x=0

27*3^x=125*5^x

(3/5)^x=125/27=(5/3)^3=(3/5)^(-3)


És mivel mindkét oldal azonos alapon van, ezért az exponenciális függvény kölcsönös egyértelműsége miatt a kitevők megegyeznek, tehát x= -3

2017. jún. 10. 14:25
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!:)
2017. jún. 10. 18:17