Valaki megtudná oldani légyszi?


Egyik végén zárt 2 dm^2 keresztmetszetű hengerben súrlódásmentesen mozgó dugattyú zár el 5 dm^3 térfogatú 27°C hőmérsékletű, kétatomos ideális gázt. A dugattyú mozgását egy kezdetben erőmentes 10N/cm rugóállandójú rugó akadályozza, melynek egyik vége a dugattyúhoz a másik pedig egy külső fix ponthoz van erősítve. A gázt addig melegítjük amíg a dugattyú elmozdulásának nagysága 10 cm lesz. A külső légnyomás 100kPa.


A, Mennyivel nő meg a gáz nyomása?

B, Hány °C-kal növekedett a gáz hőmérséklete?

C, Mekkora a gáz munkavégzése?

D, Mennyi hőt közlünk a gázzal?



2019. júl. 17. 17:57
 1/5 anonim válasza:
28%
Az volt a kérdés, hogy meg tudná-e oldani valaki, nem? Én írtam, hogy igen, tehát megválaszoltam a kérdést.
2019. júl. 17. 19:33
 2/5 A kérdező kommentje:

Wow, kifogtam egy nagyon okosat.

Ui: Próbáld már meg kiírni a segít igével a kérdést. (Nekem nem engedi, tehát maradt ez a formátum)

2019. júl. 17. 20:29
 3/5 anonim válasza:
0%
Nem nagyon okos, de azért nálad okosabb :)
2019. júl. 17. 20:54
 4/5 A kérdező kommentje:
Humoros.. 🙄
2019. júl. 17. 21:03
 5/5 anonim ***** válasza:

Kérdező, azt ugye tudod hogy eldöntendő kérdést fogalmaztál meg?! Azaz két válasz lehetséges: igen vagy nem.


Egyébiránt a statikai erőegyensúlyból kell kkiindulni:


A gáz által a dugattyún kifejtett nyomóerő egyenlő a rugóban ébredő erővel:


F_gáz = F_rugó


A gáz által kifejtett erő annak túlnyomásával (delta_p), a rugóerő pedig a rugóállandóval (D) arányos:


delta_p*A = D*delta_L


Ebből az a) kérdésre már meg is kapod a választ, hiszen az összefüggést rendezni kell delta_p -re:


delta_p = D*delta_L/A.


minden adott:


D=10N/cm; delta_L=10cm; A=2dm^2.


Figyeljük meg, hogy a behelyettesítéskor nem kell mindent SI-be átváltani. Elegendő az A keresztmetszetet m^2-be átváltani:


A=2*0,1^2 m^2 = 0,02m^2.



A b) feladatrészhez -ideális gázról lévén szó- az ideális gázok állapotegyenletét kell felírni. Ez egyszerű hőtani rutinpélda, biztos oldottatok meg hasonló feladatokat.


A c) és d) feladatrész majd később, ha látom hogy érdekel is.

2019. júl. 17. 21:58