Hogy lehet százalekból tizedestörtet csinálni és sima törtet?

2017. jún. 7. 16:21
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

1% = 1/100

(A %-jel tartalmazza a két nullát és törtjelet is, utalva erre.)


► Tizedestörtté alakítani úgy lehet a fenti értelmezés alapján, hogy el kell végezni a 100-zal való osztást ( a tört jel osztási műveletet jelent):

23% = 23/100 = 23:100 = 0,23

0,15% = 0,15/100 = 0,15:100 = 0,0015

82,008% = 82,008/100 = 82,008:100 = 0,82008

Minden esetben véges tizedestört adódik. Ugyanis, az osztás hányadosa véges tizedestört, ha az osztó

• csak 2 hatványaiból, vagy

• csak 5 hatványaiból, vagy

• csak 2 és 5 hatványaiból áll.

Itt, az osztó mindig 100, ami 2²*5²


► Valódi törtté alakítás:

(Van módszer a végtelen szakaszos és vegyes szakaszos tizedestörtek valódi törtté alakítására is, de itt nincs rá szükség. Ha érdekel, például, itt elolvashatod, hogyan kell: [link] )


Itt egyszerű a helyzet, mert véges tizedestörtről van szó. Egyszerűen le kell írni, ahogy kiejtjük:

0,23 → huszonhárom század → 23/100

0,0015 → tizenöt tízezred → 15/10000

0,82008 → nyolvankétezer-nyolc százezred → 82008/100000

A számlálóba a tizedesvessző utáni számjegyeket írod, a nevezőbe az egyes után annyi nullát, ahány számjegyből áll a számláló.


Nem az átalakítás része, de itt felmerülhet az egyszerűsítés lehetősége (a tört értéke nem változik, ha a számlálót és a nevezőt is ugyanazzal a számmal osztjuk), ami kisebb számokat eredményez.

Pl.: 25/100 (ami 25%-ból adódik) = 1/4

Pl.: 50/100 (ami 50%-ból adódik) = 1/2

Pl.: 75/100 (ami 75%-ból adódik) = 3/4

Pl.: 100/100 (ami 100%-ból adódik) = 1/1 = 1

Vagyis, 25% valaminek a negyedrészét, 50% valaminek a felét jelenti; 100% a teljes egészet jelenti. Ha valakinek teljes egészében igaza van, ezért mondják, hogy száz százalékig igaza van.

2017. jún. 7. 20:16