Relációk egyszerűben?
Sziasztok!
Óvónőnek készülök és jelen pillanatban matekból kell vizsgáznom. Minden mást meg tudok tanulni egyedül a relációk tulajdonságait nem értem. Kaptam anyagot nincs is azzal baj a példák alapján nagyjából értem is de van pár olyan példa ami tökre összezavar. Gondolok valamire a példák alá is támasztják majd jön egy olyan ami tökre összezavar és valószínű nem jól gondolom. El tudná nekem valaki mondani hogy a tulajdonságok mit jelentenek(reflexív, irreflexív, tranzitív, nem tranzitív, szimmetrikus, anti és aszimetrikus) a leglebutítottabb formában. Ne kövezzetek meg kérlek világ életemben rossz voltam matekból tudom ezt én is a tanár is mégis addig buktat mindenkit amíg 5-öst nem tud adni mert ő kijelentette hogy nála senki nem lesz még csak 4es sem. Köszönöm.
Ezek a matematikai logika alapelemei. A témakör nem épp a kedvencem, de azért megpróbálom érthetően leírni miről van szó.
1. Reflexivitás. Itt arról van szó, hogy két mennyiség között értelmezett reláció értelmes -e. Pl. ha van két valós szám, pl. 3 és 5, akkor közöttük értelmes az 3<5 reláció. Erre mondjuk, hogy reflexív.
Viszont legyen pl. 1kg liszt és 1liter víz. A két mennyiség között nem tudunk relációt felállítani, mivel a mértékegységek mások.
Hasonlóan pl. valós számok halmazából kivett elem és a 3D vektortérből kivett elem közt nem értelmezhető a reláció.
2. Tranzitivitás: Tegyük fel, hogy olyan halmazokkal dolgozunk, amelyeknél a reláció reflexív.
Ekkor ha tudjuk, hogy x>y és y>z, akkor ebből automatikusan következik, hogy x>z.
A tranzitivitás előnye és haszna, hogy számtalan becslési és közelítő eljárásokra ad módszert, pl. az analízisben és a műszaki tudományokban.
3. Szimmetrikusság: Jelölje a relációt R, és a halmazok, amiből dolgozunk legyenek A és B, továbbá teljesüljön a reflexivitás.
A reláció szimmemtrikus, ha minden a eleme A és b eleme B esetén fenáll az aRb és bRa kapcsolat is.
Ez tipikusan "és-viszont" kapcsolatot jelölnek. Azaz ha Mariska szereti mondjuk Bélát, és Béla is Mariskát, akkor ez matematikailag megfogalmazva: M S B és B S M. Azaz a relációs szimmetrikus.
Könnyen látható, ha pl. számokban gondolkodunk, akkor csak az egyenlőségjel szimmetrikus, ugayanis ha
a=b, akkor b=a.
Az egyenlőtlenségjel nem szimmetrikus, mivel tetszőleges a,b, valós esetén a>b fennállásakor b>a már nem igaz, hiszen kizáró feltételek.
Remélem érthető volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!