A tapasztalatok szerint júliusban folyamatosan nő a strandolók száma. Ezért a strandbü-

fében bevált rendszer, hogy a július 1-jei megrendelést követően július 2-től kezdve július

31-ig minden nap ugyanannyi literrel növelik a nagykereskedésből megrendelt üdítő

mennyiségét.

A könyvelésből kiderült, hogy július 1-jén, 2-án és 3-án összesen 165 litert, július 15-én

pedig 198 litert rendeltek.

b) Hány liter üdítőt rendeltek júliusban összesen.



2017. máj. 31. 18:40
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Legyen a júl. n-én rendelt ütidő a_n. Ekkor tudjuk, hogy:

a_1+a_2+a_3=165

(a_1)+(a_1+d)+(a_1+2d)=165

3a_1+3d=165

a_1+d=55

Valamint:

a_15=195

a_1+14d=198

a_1+d+13d=198

55+13d=198

d=11

Ebből:

a_1+11=55

a_1=44

A sorozat első n tagjának összege:

S_n=(a_1+a_n)*n/2=(2a_1+(n-1)d)*n/2

S_30=(2*44+29*11)*30/2=6105

2017. máj. 31. 19:00
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!,Sokat Segítettél :)
2017. máj. 31. 19:12