A tapasztalatok szerint júliusban folyamatosan nő a strandolók száma. Ezért a strandbü-
fében bevált rendszer, hogy a július 1-jei megrendelést követően július 2-től kezdve július
31-ig minden nap ugyanannyi literrel növelik a nagykereskedésből megrendelt üdítő
mennyiségét.
A könyvelésből kiderült, hogy július 1-jén, 2-án és 3-án összesen 165 litert, július 15-én
pedig 198 litert rendeltek.
b) Hány liter üdítőt rendeltek júliusban összesen.
2017. máj. 31. 18:40
1/2 anonim válasza:
Legyen a júl. n-én rendelt ütidő a_n. Ekkor tudjuk, hogy:
a_1+a_2+a_3=165
(a_1)+(a_1+d)+(a_1+2d)=165
3a_1+3d=165
a_1+d=55
Valamint:
a_15=195
a_1+14d=198
a_1+d+13d=198
55+13d=198
d=11
Ebből:
a_1+11=55
a_1=44
A sorozat első n tagjának összege:
S_n=(a_1+a_n)*n/2=(2a_1+(n-1)d)*n/2
S_30=(2*44+29*11)*30/2=6105
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!,Sokat Segítettél :)
2017. máj. 31. 19:12