Szükséged van 100 ml NaOH oldatra, aminek a pH-ja 12. Használatodban 4 M NaOH oldat, víz 100ml-es mérő üveg és különböző mérőpipetták vannak. Mennyi a térfogatot mérsz 4 M NaOH oldatnak 100ml-es mérő üvegben a hígitás során?

2017. máj. 20. 09:57
 1/4 Arp Du ***** válasza:

pH=12 ebből pOH=14-pH= 2

pOH=-log[OH-]

-2=log[OH-]

[OH-]= 10^(-2)


NaOH koncentráció = [OH-] koncentráció

mert NaOH oldódik -> Na+ + OH-

1 NaOH -> 1 OH- képződik


ehhez mennyi mol NaOH-ot kell betenni a 100 ml-be: (100 ml= 0,1 dm3)

n=c*V= NaOH konc. *0,1dm3 = NaOH anyagmennyisége (mol)


ehhez 4 M NaOH oldatból mennyi térfogat kell:

V=n/c= NaOH anyagmenny./ 4 M(mol/dm3)


Számolás sikerült-e neked?

2017. máj. 21. 12:01
 2/4 A kérdező kommentje:

Igen, n= 10^(-2) * 0.1 dm^3 = 1*10^-3 mol


Itt tudom, hogy az anyagmennyiseg az mol, de az OH(-) -nak nincs mertekegysege, a terfogatnak meg a kobdeci, de abbol, hogy lesz mol?


V= n/c = 1*10^-3 mol / 4*1*10^-3 mol /dm^3 = 0.25 ml


Itt megint csak tudom, hogy ml-ben kell megadni, mert ugye terfogat, de amugy ez nekem nem tiszta, hogy hogy jon ki a ml, ha csak a mertekegysegeket nezzuk, anelkul, hogy tudnank ez terfogat? Es a mol miert lett a vegen hirtelen "mol"-bol, mol/kobdeci?


Itt egy masik feladat, ennel mar az elejen nem vagom mi az a Q? Beutottem a googlebe, de igy sem ertem, meg a konyvben sem talaltam meg, hogy mi a kemiabol a Q? Illetve a szovegben is van 2 nagyon kinai szo, ime:


Egyesítesz azonos nagyságú térfogatú vizet és 0.02 M MgCl2 oldatot. Mi a keletkező MgCl2 oldat ionizációs energiája/sugárzása Q?


Most akkor a Q az ionizasios energia? Azt meg, hogy kell kiszamolni? Eltudnad ezt ugy magyarazni, hogy felfogjam. Mert a konyvben nagyon sok ilyen feladatot latok, de mintapelda 0. Es ha lenne egy modellem, amit felfognek, az alapjan mar tudnek gyakorolni hasonlo peldakat. Nagyon koszi!

2017. máj. 21. 13:47
 3/4 Arp Du ***** válasza:

kiegészítés

[OH-]: ez koncentrációt jelent, aminek mértékegysége mol/dm3

[OH-]= 10^(-2) mol/dm3

10^(-2) mol/dm3 *0.1 dm3 = 1*10^-3 mol

(mol/dm3)*dm3= mol


V= n/c= 1*10^-3 mol / 4*1*10^-3 mol/dm^3 = 0,25 dm3

Az első anyagmennyiség, mol. A második koncentráció, ezért mol/dm3.

Ha a mértékegységet nézed: mol/(mol/dm3)= dm3 jön ki

A dm3 térfogatot jelent, átváltható ml-be: 0,25 dm3= 0,25 l= 0,00025 ml

(2,5*10^-4 ml)


Az ionizációs energiát nem tudom

2017. máj. 21. 16:38
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon köszi! :)
2017. máj. 22. 04:56