300g tömegű 20°C hőmérsékletű vízbe 50g tömegű vizes jeget teszünk. A végső hőmérséklet 12°C lett, mennyi volt a jég tömege?2017. máj. 1. 10:23
1/1 Arp Du válasza:
víz által leadott hő = jég által felvett hő
víz lehűl 20->12°C c:víz fajhője
Qvíz= c*m*ΔT= 4,2 kJ/kgK *0,3kg *(-8)°C= -10,08 kJ
jeges víz 0°C-os, hő hatására
-először megolvad az összes jég (x kg) L:jég olvadáshője
Q= L*m= 333,7kJ/kg *x kg= 333,7*x kJ
-lesz 50g= 0,05kg 0°C-os víz, ez melegszik 12°C-ra
Q= c*m*ΔT= 4,2 kJ/kgK *0,05kg *12°C= 2,52 kJ
10,08= 333,7*x +2,52
x= 7,56/333,7= 0,02266 kg= 22,66 g