Hogy kell kiszámolni? (Középponti és kerületi szögek)


Egy kör adott ívén nyugvó kerületi és középponti szög nagyságának összege:a) 180 c) 5(pi)/2

Számítsuk ki a kerületi és középponti szög nagyságát!...

Gondolom :x+(x/2)=180,de ezután hogyan tovább.(x a középponti szög ,x/2 a kerületi szög...illetve ,ha egy középponti szög 5pi/4 ,annak hogy számolom ki a felét?(ugye a kerületi szög)


2017. ápr. 23. 16:28
 1/5 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

Tételként kimondtátok, hogy egy kör adott ívén nyugvó középponti szög éppen kétszerese az ugyanazon íven nyugvó bármely kerületi szögnek. Ezt fogjuk használni.


Legyen a kerületi szög nagysága x, a középponti ennek kétszerese 2x.

Ezek együtt: 2x + x = 180 fok.

tehát 3x = 180 fok

amiből x = 60 fok


Kerületi szög = 60 fok

Középponti szög = 120 fok.

2017. ápr. 23. 17:19
 2/5 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

A b, részben nyugodtan átválthatsz radiánból fokba és akkor egyszerűbb.

Mivel pi = 180 fok

ezért pi/4 = 45 fok

vagyis 5pi/4 = 225 fok.


Most is kerületi szög legyen x, középponti ennek kétszerese: 2x.


Ketten együtt: x + 2x = 225 fok

vagyis 3x = 225 fok

amiből x = 225/3 = 75 fok


Vagyis a kerületi szög 75 fokos, a középponti pedig ennek kétszerese 150 fok.

2017. ápr. 23. 17:21
 3/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2017. ápr. 23. 17:33
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

2. válaszoló! A szög 5(pi)/2 (kettő).

Én itt oldottam meg:

[link]

2017. ápr. 23. 17:33
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm neked is!
2017. ápr. 23. 17:44