m1= 6kg tömegű kiskocsi a rajta lévő, m2= 2kg tömegű golyóval állandó v0=12 m/s sebességgel halad. A rugó (amivel rögzítettük az m2 testet a kiskocsin) 200n átlagos erővel nyomja 0,5másodpercen át, a golyót előre a kiskocsit hátra. MEkkora lesz a kiskocsi és a golyó földhöz viszonyított sebessége a szétlökés után?

a megoldások meg vannak adva de nem tudom,hogy jutok el oda. (-4,66m/s, 62m/s)

Ha levezetnétek az egészet nagyon megköszönném.

Segítséget előre is köszi.



2017. ápr. 22. 11:50
 1/2 Arp Du ***** válasza:

az erő hatására a golyó sebességének változása Δv lesz

az erőből és időből az impulzusváltozás:

F= ΔI/Δt (Δt-vel átrendezve->

F·Δt= ΔI

200N·0,5s= ΔI= 100 kg·m/s

az impulzusváltozásból a sebesség változása

ΔI= m·Δv

100kg·m/s= 2kg·Δv

Δv= 100/2= 50 m/s

ez a kezdeti sebességhez hozzáadódik:

v=12+50= 62


a kocsi impulzus változása ugyanekorra (100), de az ellentétes irányban

(a rendszerben az impulzusváltozások összege 0)

ΔI= m·Δv

100kg·m/s= 6kg ·Δv

Δv=100/6= 16,67

ez a kezdeti sebességgel ellentétes irányú

v=12-16,67= -4,67

a kocsi a lökés miatt visszafordul

2017. ápr. 22. 19:54
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2017. ápr. 23. 10:13