-x / ((3-x^2+y)^1/2) Ezt kéne x szerint deriválni. Az eredmény: [-1 / ((3-x^2+y)^1/2)] - [x^2 / ((3-x^2+y)^3/2). Az x^2, hogy kerül a számlálóba? A többit értem, legalábbis azt hiszem. :D2017. ápr. 21. 16:25
1/2 A kérdező kommentje:
Rájöttem. :D
2017. ápr. 21. 17:06
2/2 anonim válasza:
-x / ((3-x^2+y)^(1/2)) itt egy zárójel lemaradt, mert gyökös kifejezést deriválunk. Használd együttesen a szorzat és az összetett függvény deriválási szabályát. Az egyiknél (uv)'=
u'v+uv'. A másiknál ((3-x^2+y)^(-1/2))'=(-2x)(-1/2)((3-x^2+y)^(-3/2)).
Tehát a megoldás:-(3-x^2+y)^(-1/2)-x(-2x)(-1/2)((3-x^2+y)^(-3/2))=-(3-x^2+y)^(-1/2)-x^2*(3-x^2+y)^(-3/2)=-(y+3)*(3-x^2+y)^(-3/2). Sz. Gy.