Feladatmegoldást nem értem?


A feladatom a követező:


A motorkerékpáros egy fal felé halad. Amikor a faltól x távolságra van megszólaltatja a dudát. Abban a pillanatban, amikor a falról visszaverődött visszhangot meghallja a faltól 0.86x távolságra van. Hány km/h a motoros sebessége? A hang terjedési sebessége 340m/s.


Az alábbi megoldást találtam, és a legutolsó lépésnél az eredményt nem értem mégis hogyan jött ki ott annyi. Valaki el tudná magyarázni?


v: motor sebessége

c: hang sebesség

t.motor = t.hang

s.motor = X - 0.86X

s.hang = X + 0.86X


340 = x + 0.86 x / t

v = x - 0.86 x / t


t = (x + 0.86 x) / 340

t = (x - 0.86 x) / v


(x + 0.86 x) / 340 = (x - 0.86 x) / v

v = (x - 0.86 x) * 340 / (x + 0.86 x)

v = 2380/93 = 25 + 55/93



2016. nov. 7. 13:53
 1/2 Arp Du ***** válasza:

(x + 0.86 x) / 340 = (x - 0.86 x) / v

a zárójelen belülieket kiszámolva:

1,86x / 340 = 0,14x / v

mindkét oldalt: *v

v* 1,86x / 340 = 0,14x

mindkét oldalt: /1,86x *340

v= 0,14x *340 /1,86x


x kiesik: 0,14x /1,86x = 0,14/0,86 (a tört számlálójában is nevezőjében is van x)


v= 0,14 *340 /1,86 = (számlálót és nevezőt is szorozva 100-zal)

v= 14 *340 /186 = (számlálót és nevezőt is osztva 2-vel)

v= 7*340/93 = 2380/93 = 25,59

25 egész, maradék 55/93 (2380/93-25*93/93=55/93)

2016. nov. 7. 18:18
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Így világos mostmár. A megoldás pedig helyes lett. :)
2016. nov. 7. 22:50