Háromszög szögszámítás?

Egy háromszög két külső szögének aránya 2:3, és amennyivel nagyobb az egyik a másiknál, éppen akkora a nem mellettük fekvő belső szög nagysága. Mekkorák a háromszög belső szögei? Szögeit vagy oldalait tekintve milyen a háromszög?

2017. ápr. 18. 20:46
 1/5 Pelenkásfiú ***** válasza:

Legyen 2x és 3x a két külső szög.

Akkor a hozzájuk tartozó belső szögek: (180-2x) és (180-3x)


A harmadik belső szög nyilván:

180 - (180-2x) - (180-3x) = 5x - 180


Valamint azt is tudjuk, hogy a két külső szög különbsége egyenlő a harmadik szöggel, vagyis:

3x - 2x = 5x - 180

x = 5x - 180

180 = 4x

x = 45


Ellenőrzés:

Első külső szög: 2x = 90, akkor a belső szög is: 90

Második külső: 3x = 135, akkor a belső szög: 45

Harmadik szög: 180 - 90 - 45 = 45

2017. ápr. 18. 21:24
 2/5 anonim ***** válasza:
68%

Itt is megnézheted a megoldást:

[link]

2017. ápr. 18. 21:42
 3/5 anonim ***** válasza:
0%
Egyenlet? Erre? Ha a nem melletük fekvő belső szög mondjuk az alfa, a csúcs A és a nagyobbik külső szög béta a B csúcsnál akkor húzzunk a B csúcsban az AC oldallal párhuzamost. A BC oldallal közrezárt szöge ugye gamma de ugyanakkor ez éppen a C csúcsnál lévő külső szög is az előírás szerint vagyis a C csúcsnál lévő szög derékszög. Kész.
2017. ápr. 20. 01:12
 4/5 anonim ***** válasza:
0%
Ps a 2:3 ahhoz kell hogy a másik két szöget meghatározzuk.
2017. ápr. 20. 01:18
 5/5 anonim ***** válasza:
0%

PPs. Ha nem lenne érthető, minden háromszögre igaz, hogy a külső szög a másik két szög összege. Legyen alfa' az alfa melletti külső szög etc. azaz pl. beta'=alfa+gamma => beta'-gamma=alfa és a feladat szerint beta'-gamma'=alfa tehát egyrészt gamma=gamma' azaz derékszög.


A feladat másik kitétele szerint 3gamma'=2beta' ezért ha a beta'-gamma'=alfa egyenlet kétszeresébe 2beta'-2gamma'=2alfa behelyettesítünk akkor gamma'=2alfa ugyanakkor gamma'=alfa+beta tehát alfa=beta. Tehát abból hogy a két külső szög aránya 2:3 tudjuk hogy a háromszög egyenlő szárú, abból pedig hogy két külső különbsége a harmadik belső szög abból tudjuk, hogy derékszögű.

2017. ápr. 20. 02:55