Szerkesszük meg azt a téglalapot, amelynek adott az átlója és két szomszédos oldalának különbsége?

Valakinek van valami ötlete erre a feladatra, hogy tudnék nekikezdeni? Előre köszönöm.
2017. ápr. 13. 12:25
 1/6 anonim ***** válasza:

Adott az átló (=e) és a két oldal különbsége (x). Legyen a téglalap két oldala a és b. Ekkor érvényesülnie kell a Pitagorasz-tételnek:

a^2 + (x-a)^2 = e^2

Ebből ugye ismered az x-et és az e-t, csak a téglalap 'a' oldala az ismeretlen:

a^2 + x^2 - 2*x*a + a^2 - e^2 = 0

2*a^2 - 2*x*a + (x^2-e^2) = 0

Sima másodfokú egyenlet, megoldóképlettel megoldod, így megkapod a téglalap 'a' oldalát, amihez ha hozzáadod még a két oldal különbségét (ez ugye x), akkor megkapod a téglalap másik oldalhosszát is.


Ezután a szerkesztés már megoldható pusztán a két oldal ismeretében, mivel azok derékszöget zárnak be egymással, így egyértelműen megszerkeszthető.

2017. ápr. 13. 13:58
 2/6 anonim ***** válasza:
Ez mind szép és jó, csakhogy a szerkesztésnek az szokott a lényege lenni, hogy nem végzünk algebrai számításokat.
2017. ápr. 13. 15:03
 3/6 anonim ***** válasza:
Esetleg érdemben tudnál-e segíteni, vagy csak ideböfögtél valamit, hogy fikázz másokat...?
2017. ápr. 13. 15:49
 4/6 anonim ***** válasza:
Egyfelől semmit nem büfögtem sehová, másfelől senkit nem fikáztam, de, gondolom, ez egy hatalmas eredmény számodra, hogy ki tudtad számolni, és hánehogymá' merjen bárki is bármit mondani ezzel kapcsolatban... De, ha már itt tartunk, ha így számolsz, illik diszkutálni is.
2017. ápr. 13. 17:57
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszi srácok, közben sikerült megoldani "csak szerkesztés" útján is.


[link]


Röviden: A háromszög megszerkesztése után a C pontra merőlegest állítunk a háromszög kibővített / meghosszabbított alapjára. Ezzel meg is van a téglalap két oldala. A másik kettőt eltolással például meg lehet szerkeszteni, és kész :)


#1 Először én is számolással kezdtem neki, de nem úgy kellett :S

De legalább a szándék megvolt. Köszönöm :)

2017. ápr. 14. 10:59
 6/6 A kérdező kommentje:
Az AEC háromszöggel kell kezdeni (ha nem lenne világos vkinek)
2017. ápr. 14. 11:05