Kádár korszaki cenzúra? Valaki elmagyarázná? Nem értem. :/
Ha ilyen szigorúan vették akkor hogy jöhettek be az új stílus irányzatok? (Gondolok itt a ruhákra,a rockra stb...)
Köze van a puha diktatúrához?
Nem volt hivatalosan ilyen hogy "cenzor", meg törvénybe iktatott cenzúra. Magyarország is aláírta a Helsinki Záróokmányt: "A résztvevô Államok tiszteletben tartják az emberi jogokat és az alapvetô szabadságokat, beleértve a gondolat, a lelkiismeret, a vallás és meggyôzôdés szabadságát, amely mindenkit megillet, fajra, nemre, nyelvre és vallásra való tekintet nélkül.
6. Elôsegítik és ösztönzik az állampolgári, a politikai, gazdasági, szociális, kulturális és egyéb jogok és szabadságok hatékony gyakorlását, amelyek mindegyike az emberi személyiség méltóságából fakad, és lényeges annak szabad és teljes fejlôdése számára.
"
Szóval hivatalosan-leírva nem volt olyan kemény cenzúra, hogy "csak azt szabad, amire rábólintottunk". De mondjuk minden újság valamilyen párt vagy állami szerv tulajdonában volt, így nem jelenhetett meg akármi, így bár szólásszabadság volt elvileg, de lehetőség nem volt rá. Szóval úgy működött a cenzúra, hogy csak megbízható káderek férhettek hozzá a nyomdagéphez.
A szórakoztatóiparban ez nem működött, meg az öltözködést se szabályozta törvény. Csak a szocialista ipar, tehát a boltban csak Trapper farmert kaptál, a Levi's -t csempészni kellett.
A Aczéli TTT működött: Tiltott-Tűrt-Támogatott kategóriák. Amire egyértelműen rá lehetett fogni, hogy "bomlaszt", azt tiltották. Keményen-belemenősen itt se volt jellemző. Tudtommal csak két zenekart sitteltek le, a CPG-t meg valami neonáci bandát. A "tűrt" kategória nem kapott hanglemezkiadásra lehetőséget, meg igyekeztek lejáratni őket, pl. a korai Beatricéről elterjedt, hogy koncerten ledaráltak egy élő csirkét. Meg az Ifjúsági Magazin "hogyan vesztettem el" rovatában azt olvastam egy olvasói levélben, hogy őt Beatrice koncertre menet erőszakolták meg (nem volt túl életszerű, úgyhogy valószínűleg ezt is egy "bérkommentelő" írhatta...) Támogatott meg az lett, amit a rendszer úgy ítélt meg, hogy számára előnyös vagy még mindig a legkisebb rossz. Például az "István a király" a Kádár-párhuzam miatt ("idegeneket hív, magyarok ellen segítségül") vagy mondjuk a "Képzelt riport egy amerikai pofesztiválól" (mint musical és nagylemez) mert nem hirdet olyan téveszméket, mint a Hair, hogy itt egy új korszak, hanem "szegény mocsokban és kábítószerben fetrengő, kiútkereső amerikai fiatalok" keretezésben megy a sztori.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!