Melyik oxidáció és melyik redukció? Honnan lehet megállapítani, hogy a vegyületeknél melyik-melyik?
Pl.: Cl2 + 2KBr = 2KCl + Br2
2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3
Cu + 2AgNO3 = 2Ag + Cu(NO3)2
2Al + Fe2O3 = Al2O3 + 2Fe
oxidáció: elektronleadás
redukció: elektronfelvétel
Ezek alapján nézz a 2. egyenletre, annál kapásból látszik a történet. A vas csak úgy tud ionvegyületté alakulni -ahogyan az összes többi fém is-, hogy leadnak megfelelő számú elektront. No a vas egy nagyon jó példa, mert változó vegyértékű, leadhat 2 vagy 3 elektront. Jelen esetben 3-at fog leadni és vas(III)-klorid keletkezik, míg HCl-dal való reakciójakor 2 elektronleadás történik vas(II)-klorid és hidrogéngáz fejlődése közben. Visszatérve: tehát a vas lead 3 elektront, melyet 3 klórATOM tud felvenni, deviszont a Cl nem atomos nekünk, hanem szabad állapotban mindig kétatomos elemi molekula, így 3*2 --> 6 db klóratom fogja azt felvenni, tehát 2 vasnak kell 6-ot leadni..
A vas leadta, tehát oxidálódott (így ő a redukálószer), míg a klór felvette, tehát ő redukálódott (alias oxidálószer).
Most nézzük az maradék egyenleteket, rögtön az elsőt. Ha megfigyeled, akkor a bal oldalon a Br bromidionként jelenik meg a vegyületben (K⁺Br⁻) -a káliumionok mellett persze-, míg a klór semleges (kétatomos) formában található. Összevetve a jobb oldallal ott a helyzet fordított: a klór került ionos formába a káliumionokkal (K⁺Cl⁻) míg a bróm távozott most semleges (kétatomos) formában. Gyakorlatilag ha nemes egyszerűségre akarunk törekedni elég egy ionegyenlet velük -a kálium nélkül, hisz vele semmi nem történt-, melyből tökéletesen látszik a változás: Cl₂ + 2 Br⁻ = 2 Cl⁻ + Br₂.
Tehát 2 klór felvett 2 bromidiontól 2 elektront --> ő redukálódott (oxidálószer), míg a 2 bromidion leadta az elektronjait --> oxidálódott (redukálószer).
Hasonlóan ionegyenlettel felírható a 3. és 4. egyenlet is, amiből egyértelmű a mechanizmus.
-a 3. esetében a nitrátionokat nem vesszük figyelembe, hisz változatlanul maradnak vissza;
-a 4. esetben pedig az oxidion nem fog változni lényegileg változást szenvedni.
Ilyenkor különösen a legjobb ionegyenlettel dolgozni, vagy már kapásból rávágni. Pl. ha mondjuk egy elemi állapotban levő fém áll a bal oldalon és a jobb oldalon vegyület formájában van jelen, akkor tuti oxidálódnia kellett -elektront leadni- (redukálószer) és a másik így az ellenkezője..
Remélem így sikerült megértened ha van még bármi kérdésed szólj. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!