Fizika nyomaték kiszámítása?


Fizika nyomaték kiszámítása?


A példa:

Egy deszkát, súlya 128N, ráhelyezünk egy tengelyre a közepén, ki van egyensúlyozva. Milyen erővel hat a tegely a deszkára?


Szerintem ez 3. Newton alapján 128N, de úgy van megadva, hogy 3 tizedes pontossággal kell megadni, szóval nem tudom mit kezdjek vele.


Egy másik:

Egy fiú és egy lány ráül egy mérleghintára, ami egyensúlyi állapotban volt. Lány súlya 221N és 1,6m-re ül. A fiú 367N, 1,2m-re. Milyen erővel hat a hinta a lányra?

Itt csak kiszámolom a két nyomatékot, és kivonom őket ugye? Mert a hinta nullázódik.


Tehetetlenségi nyomatékkal nem kell számolni, azt még nem tanulták.


A példákat egy ismerősöm küldte át, sorry ha rosszul fogalmaztam meg.



2017. márc. 21. 12:15
 1/3 anonim ***** válasza:

A-nál 128N, nyugalmi állapotban van, mert ki van egyensúlyozva, erő-ellenerő.


A másodiknál meg a forgatónyomaték kell neki először is,


M=F*k

F1:F2 = k1:k2 => F1*k1 = F2*k2, Itt kiderül, hogy egyensúlyba vannak e, valszeg nem, tehát mehetünk tovább:


A csajra a gravitációs erő hat (Fg=m*a) minusz a fiú ellentétes előjelű "visszatartó" ereje, így a képlet Fcsaj=m1*g-(-Ffiu*k2).

2017. márc. 21. 12:37
 2/3 A kérdező kommentje:
a másodiknál nem jól van neked kifejezve valami, mert newton - ( - newton*méter) az nem lesz newton, ami a bal oldalon van, de értem hogy van, én is így gondoltam, köszi a segítséget
2017. márc. 21. 18:41
 3/3 anonim ***** válasza:
Végül is kell tehetetlenségi nyomatékkal számolni, de a merev testünk csak a fiúból és a lányból áll, a hinta járuléka elhanyagolható, mivel nincs róla adat. Tehát először meg kell határozni a hinta szöggyorsulását, utána a két tartóerőt. Három ismeretlenre három egyenletet kell felírni, ebből egy nyomatéki, kettő erőegyenlet. Cseles kis példa. :)
2017. márc. 25. 00:06