Az alábbi képen ábrázolt rácsos tartónak szeretném kiszámolni hármas átmetszéssel a 8-as és 11-es csomópontba befutó rudait. [link] 2014. nov. 19. 16:36
1/4 anonim válasza:
Ha lerajzolod a kiinduló feladatot,akkor leírom,hogy hogy kezdd el,de így nem látom át a sok vonalkázástól,hogy hol van rúd és hol nincs :D
3/4 anonim válasza:
Bocsi,hogy csak most írok,nem voltam gépközelben.A külső erők jó,viszont már a csuklós támasznál lévő ferde rúd el van számolva,igaz nem lényegesen,de nekem 43212,53 jött ki rá.1,5/6,185 annak a rúdnak az x irányú komponense,oda felírunk egy vízszintes vetületit és kijön.Ebből megvan a másik rúd is,ha kiszámoljuk az előbb meghatározott rúd függőleges komponensét,az 43212,53*6/6,185=41920N.Az 1-2 rúd így (-3174,58-41920)*(-1)=45094,58N(nyomott).Ha a 2-es csomóponton vagyunk,látható,hogy a 2-12-es rúd vakrúd,mivel csak annak van x irányú komponense.és így a 2-3 rúd megegyezik az 1-2-vel csak ellentétes irányú,azaz szintén nyomott lesz(ny).Ezután itt nem tudunk mit csinálni,elindulunk a másik irányból,a B támasztól.Az ottani 7-8 rúdnak az y komponense kell,mivel így csak 1 ismeretlenünk van.A rúd hossza az gyök(2,25+4)=2,5.Y komponense 2/2,5=0,8.Ezután függőleges vetületi a B támaszhoz:-14215,42-S78*0,8=0>>S78=17769,3(ny).Ebből megvan a 8-9 rúd is,vízszintes vetületiből:17769,3*1,5/2,5-S89=0>>S89=10661,6.7-es csomópont:Mivel ugyanolyan geometriával rendelkezik,mint a 7-8-as rúd,így meg kell egyezniük,mert csak nekik van függőleges komponensük a 7-es csomópontban.Hogy egyensúly legyen,ellentétes irányúnak kell lennie,mint a 7-8 rúd,azaz ő is 17769,3(húzott).Ugyanígy a 9-6-os rúd is,ő megint 17769,3 lesz(nyomott).A 6-os csomópontban van egy koncentrált erő,így azt is figyelembe kell venni.A 6-10 rúd ugyancsak 2,5 hosszúságú,ennek kell a függőleges komponense,hogy ki lehessen számolni a rúderőt.A 6-os csomópont függőleges egyenlete:F2y+S96y+S610y=5010-17769,3*2/2,5+610*2/2,5=0>>S610=11506,8N(húzott).10-es csp.:F3 koncentrált teher figyelembevételével a függőleges vetületiből számítható a 10-5 rúd:F3y-S610y-S510y=0=3920-11506,8*2/2,5-S510*2/2,5=0>>S510=6606,8(nyomott).5-ös csp.:S510=S511*(-1),mivel geometriájuk megegyezik.Azaz S511=6606,8(húzott).Ezután S45 is számítható,csak most végig kell menni a B támasztól ismét,csak mostmár az x komponensekkel.Érdemes végig felül számolni,mert már minden ismeretlen megvan a felső csomópontokban,kivéve a vízszintes rudak.Ha kell még valami,szólj
4/4 anonim válasza:
Ui:Hármas átmetszéssel lehet,gyorsabbnak tűnik,de valójában lassabb,mert ugyanígy végig kell rágnod magad a belső rudakon.Ha pedig kihasználod a szimmetriát a csomópontokban,akkor elég gyorsan megy a dolog.A 11-es csomópontban három db hármas átmetszést kell csinálnod,de az csak egy csomópont.Azt mondom,hogy inkább menj végig rajta,mert biztosabb,mint az átmetszésekkel szenvedni.Hajrá