Boncza Matild kérdése:

SOS, matekházi! Hogyan kell megoldani?


9, Pista kerékpárral óránként 8 km-rel tobbet tett meg ugyanazon az úton , mint Réka , ezert Pista 3 óra alatt ért célba , Réka 5 óra alatt. Mekkora volt Réka sebessége , és milyen távolságra volt a cél?


10, Móni kajakkal 25 perc alatt hajtott végig egy távot . Visszafelé sebessége 1m/s-mal nagyobb volt, így 17 es fel perc alatt visszatért . Mekkora utat tett meg Móni percenként az első szakaszban ?


2017. márc. 13. 19:16
 1/3 anonim ***** válasza:

Réka meg tesz x km-et egy óra alatt, akkor összesen 5x-et

Pista meg tesz (x+8)km-et egy óra latt, akkor összesen 3*(x+8)-at

Mindketten ugyanazt az utat teszik meg, tehát ez a kettő egyenlő:

5x=3*(x+8)

5x=3x+24

2x=24

x=12

Tehát Réka 12 km-et tesz meg egy óra alatt --> a sebessége 12km/óra. Az út pedig: 5x=5*12= 60km

------

Móni sebessége odafelé x(m/s) volt --> odafelé 25x távolságot tett meg

visszafelé (x+1)m/s --> visszafelé 17,5*(x+1) távolságot tett meg

Mivel ugyanazon az úton ment, a kettő egyenlő:

25x=17,5*(x+1)

25x=17,5x+17,5

7,5x=17,5

x=2,3

Móni 2,3 métert tett meg percenként az első szakaszban.


Remélem nem írtam el sehol :)

2017. márc. 13. 20:08
 2/3 anonim ***** válasza:

9, vr= x km/h, vp=x+8 km/h, tr= 5 h, tp=3


vr=sr/tr, x=s/5

vp=sp/tp, x+8=s/3


(s/5) + 8 = s/3 /*15

3s + 120 = 5s

120 = 2s

s= 60 km távolságra volt a cél.

vr= 12 km/h volt Réka sebessége.


10, t1=25*60 s, t2=17,5*60 s

v1=v, v2=v+1 m/s

s=v*1500

s=(v+1)*1050


10v=7v + 7

3v=7

v=7/3 (m/s) = 140 m/perc volt a sebessége az első szakaszban.


Ellenőrzés:


s=v*1500 = 3500 m

v2=200 m/perc

t2=s/v2 = 3500/200 =17,5

2017. márc. 13. 20:10
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szepen!
2017. márc. 13. 20:27