Szabályos érmét ötször feldobunk. Mekkora eséllyel lesz pontosan 0,1,2,3,4 vagy öt fej?


1/2 az esélye, hogy fej lesz, igaz? Akkor (1/2)^n-en?


és a feladat úgy megváltoztatva, hogy "Szabályos érmét ötször feldobunk. Mekkora eséllyel lesz >>legfeljebb<< 0, 1, 2, 3, 4 vagy öt fej?" Köszönöm!


2017. márc. 5. 17:39
 1/2 bongolo ***** válasza:

5 dobásból pontosan n darab fej ekkora valószínűséggel lesz:

p = 1/2

(5 alatt n) · p^n · (1-p)^(5-n)


Ez úgy jön ki, hogy (5 alatt n) adja meg, hogy hányféleképpen lehet az 5-ből n darab dobásnál fej. Aztán p^n a valószínűsége annak, hogy amelyiknél fejet várunk, azon az n helyen tényleg fej lesz. És (1-p)^(5-n) a valószínűsége annak, hogy ahol nem várunk fejet, azon az 5-n helyen tényleg nem fej lesz.


Persze most p = 1-p = 1/2,, ezért egyszerűbb lesz a kifejezés:

(5 alatt n) · 1/2^5

de az eredeti képlettel jobban látszik, hogy hogyan jön ki.


Ez a képlet működik n=0 és n=5 esetén is, bár olyankor egyszerűbben is kijön, hogy 1/2^5.


---

Ha "legfeljebb n" a kérdés, akkor nem lehet szebbet csinálni, mint a pontosan k-kat összeadni:


  n

  Σ   (5 alatt k) · p^k · (1-p)^(5-k)

k=0


Illetve p=1/2-nél:

  n

  Σ (5 alatt k) · 1/2^5

k=0

2017. márc. 5. 22:34
 2/2 A kérdező kommentje:
zsíííír vagy! köszönöm szépen
2017. márc. 6. 00:06