1kg vizet túlhűtünk -10 Celsius fokra. A jévg fajlagos hőkapacitása 2095 J/ (kgK), a jég olvadáshője 3,34*10^5 J/kg, a víz fajlagos hőkapacitása 4180 J/ (kgK) Mennyi jég fog kifagyni, ha a fagyást megindítjuk?


Tudom, hogy a megoldás 874,9 g 0 Celsius fokos víz, és 125,1 g jég keveréke, de nem értem, hogy hogyan lehet kiszámolni.

Köszi



2017. febr. 26. 15:34
 1/4 anonim ***** válasza:

A -10°C víz 0°C-ra való felmelegítéséhez összesen Q1=c*m*dT=4180*1*10=41800 J hőt kell vele közölnünk.

Ahhoz, hogy az összes jég megfagyjon, Q2=Lo*m=3.34*10^5*1=334000 J hőt kell elvonnunk a rendszerből.

Mivel Q2>Q1, ezért nem fog megfagyni az összes víz, csak ennek egy bizonyos része. Mégpedig a 41800 Joule hő, ami képződik a víz melegítésekor, ez fog a jég fagyására fordítódni. Tehát:

Q1 = Lo*m

41800 = 3.34*10^5*m

m = 41800/(3.34*10^5) = 0.1251 kg = 125.1 g

Összesen ennyi 0°C jég fog képződni, míg 1000-125.1=874.9 gramm víz halmazállapotban marad.

2017. febr. 26. 16:29
 2/4 A kérdező kommentje:
De jo! Köszi, ezt értem, már csak az nincs meg, hogy a Q1-ben miért nem a jég fajlagos hőkapacitásával kell számolni, ha az olvad?
2017. febr. 26. 16:49
 3/4 anonim ***** válasza:

Mert -10°C-os túlhűtött vízről van szó, nem jégről. Bizonyos esetekben a víz a fagyáspontja alá hűthető anélkül, hogy megfagyna.


"A folyadékok (így a víz is) fagyáspontjuk alá hűthetőek, ha nyugalomban van, nincsenek benne kristályosodási gócoknak tekinthető szilárd szennyeződések, és nem érintkezik anyagának szilárd fázisával. Ez a jelenség a túlhűtés. Ha azonban a túlhűtött vizet megrázzuk, vagy egy kis jégdarabot dobunk bele, a fagyás hirtelen megindul."

2017. febr. 26. 17:04
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szepen koszonom 😊
2017. febr. 26. 17:43