Ezt az integrálást hogy kell megcsinálni?


Az alábbi a feladat:


[link]


Valószínűleg parciális integrálással kell megcsinálni, mivel a többi alfeladatot is azzal oldottam meg (és helyes lett).


f(x) = arctg(x/2) f'(x) = (1/(1+(x/2)^2))*1/2

g(x) = x g'(x) = 1


Akkor a parciális integrálás képletébe behelyettesítve nekem kijön a helyes eredmény egyik fele. Viszont a másik tagja nem az lesz, de nem tudom miért?


A helyes megoldás (a tanár szerint):

[link]


Előre is köszi!


2017. febr. 25. 22:15
 1/2 anonim ***** válasza:

Van primitív függvényed az arctg-re?

Mert azt tudom hogy elég kacifántosan oldottuk meg, de most este 11-kor nem igazán vagyok elég fitt hozzá. De ha az emlékem nem csal, nem parciális Volt, hanem Volt benne szubsztitúció, meg az Arcus-t is valahogy a trigonometriából át kellett alakítani.

2017. febr. 25. 23:04
 2/2 anonim ***** válasza:

Helyettesíts be:

x/2 = tg t

x = 2 tg t

dx/dt = 1 / (1 + tg^2(x)) -> dx = (1 + tg^2(x)) dt


És ezután meg parciálisozhatsz. Mintha ez lett volna az irány.

2017. febr. 25. 23:52