Matek:szöveges példa Melyik méretűből érdemes vásárolni és miért?


egy látványpékségben ugyanabból a tésztából kétféle méretű pogácsát sütnek. A mini pogácsa 4 cm átmérőjű és 4 cm magas. Ára darabonként 20 Ft.

A maxi pogácsa átmérője és magassága 5 cm, viszont az ára 30 Ft. Tízóaira 60 Ft-ért szeretnél pogácsát venni.


2017. febr. 19. 12:17
 1/5 anonim ***** válasza:

Kiszámolod mind a két pogácsa térfogatát. (Henger térfogata = kör alapterülete szorozva magassággal).

Ha ezzel megvagy, a kisebbik térfogatot szorzod hárommal, a nagyobbikat kettővel (ennyit kapsz 60 Ft-ért). Azt érdemes venni, ami több.

2017. febr. 19. 12:31
 2/5 A kérdező kommentje:

szóval: 4*4=16

5*5=25

16*3=48

25*2=50

És a maxiból érdemes venni.

Így?

2017. febr. 19. 13:27
 3/5 anonim ***** válasza:

Van pár hiba a számolásodban.

Kör alapterülete: T = r^2π (A 4, ill. 5 centi az átmérő, nem a sugár), ezt még meg kell szorozni a magassággal, így kapod meg a térfogatot.


Azaz 2*2*3,14*4*3=?

és 2,5*2,5*3,14*5*2=?

2017. febr. 19. 13:36
 4/5 A kérdező kommentje:

150,72?

196,25?


Ez hogy van?

2017. febr. 19. 13:46
 5/5 anonim ***** válasza:

Nekem is ez jött ki. A kicsiből 60 forintért 150cm3 pogácsát kapsz, a nagyból majdnem 200-at, tehát jobban megéri két nagyot venni, mint három kicsit.


És most vonatkoztassunk el attól, hogy a pogácsát nem cm3 mérik, mint a motort, de ez agy matekpélda :)

2017. febr. 19. 14:17