Soros kapcsolás megoldása?


Párhuzamos kapcsolásnál az áram erősséget, és a teljesítményt ki tudtam számolni, mibe változik a soros kapcsolásnál?

Amit ki kell számolni: I1, I2, R, P1, P2, P.

Számok: U= 30V

R1= 3 ohm

R2= 2 ohm

Magyarázat és megoldás is érdekelne, főleg az hogy mibe különbözik a párhuzamostól.



2017. febr. 13. 18:36
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A kérdésben egy 30 V-os feszültségforrásra van kapcsolva 2 ellenállás, sorban.


A párhuzamos kapcsolásnál azonos a 2 ellenálláson a feszültségkülönbség, az áram pedig fordított arányban folyik rajtuk: a kisebb ellenálláson nagyobb értékű, a nagyobb ellenálláson kisebb.


Soros kapcsolásnál „egy ágban” vannak az ellenállások, azonos értékű áram folyik rajtuk, viszont a 30 V-os feszültség oszlik meg rajtuk, egyenes arányban: a nagyobb ellenálláson nagyobb feszültség lesz, a kisebben kisebb.


A soros ellenállások értékei összegződnek, tehát a kör eredő-ellenállása 3 Ω + 2 Ω = 5 Ω.

Ezután Ohm-törvényével számolunk.


A körben folyó áramerősség: 30 V : 5 Ω = 6 A.

(Ugyanannyi minden a kör minden elemén.)


A 3 Ω-os ellenálláson a feszültség 6 A * 3 Ω = 18 V.

A 2 Ω-os ellenálláson a feszültség 6 A * 2 Ω = 12 V.

(Ezek összege 30 V.)


A teljesítmény az áramerősség és feszültségkülönbség szorzatával számolható.

P1 = 18 V * 6 A = 108 W.

P2 = 12 V * 6 A = 72 W.

P = 30 V * 6 A = 180 W. (=108+72)

2017. febr. 13. 19:07
 2/3 A kérdező kommentje:
Ment a zöld kéz, köszönöm!
2017. febr. 13. 22:42
 3/3 Cilike74 válasza:
Ez egy nagyon korrekt, pontos, érthető válasz volt! Ment a zöld kéz tőlem is.
2018. máj. 23. 07:25