Megoldanátok ezt a fizika házi feladatot?


Segítenétek megoldani ezt a fizika feladatot?


A talaj fölött 3m magasságból egy golyót dobunk függőlegesen felfelé 2 m/s nagyságú kezdősebességgel. A kezdeti mozgási energiájának hányszorosával ér a golyó a talajra?


Légszi segítsetek megoldani a feladatot, és vezessétek le nekem.

Köszi!



2017. febr. 8. 17:52
 1/3 anonim ***** válasza:

A golyó tömege nem lett megadva?

Mozgási energiát 1/2*m*v^2 kell kiszámolni, mértékegysége a Joule-on kívül pedig 1kg*m^2/s^2, ha jól tudom. Ehhez pedig kellene az 'm', mint tömeg (ne keverd össze a mértékegységben szereplő 'm'-mel, mert az a métert jelöli).

2017. febr. 8. 18:18
 2/3 A kérdező kommentje:
Nem lett megadva.
2017. febr. 8. 18:36
 3/3 anonim ***** válasza:

Egyáltalán nem kell hozzá a tömeg, két ok miatt, mert nehézségi erőtérben mozog, és mert az osztásnál úgy is kiesene!!!!

Amikor feldobod, van neki valamekkora potenciális energiája (mgh) a földhöz képeset, és természetesen mozgási energiája is (1/2mv0^2). Amikor eléri a pálya tetejét, a sebessége zérus, mivel g-vel lassult, és lefele g-vel gyorsul: amikor visszaérkezik a h magasságba pontosan ugyanakkora lesz a sebessége, mint amit adtál neki, (csak lefele mutat).

Tehát a végén: 1/2mvt^2 = mgh + 1/2mv0^2 mozgási energiája lesz, mert a pot E-ja átalakul (hiszen a földhöz viszonyítottuk!).

Így az arány: (1/2mvt^2)/(1/2mv0^2) = (mgh + 1/2mv0^2)/(1/2mv0^2)=(2gh+v0^2)/v0^2 = 16.

2017. febr. 8. 18:54