Tiniky kérdése:

Egyensúlyi hőmérsékletes feladathoz kéne segitség. Ki érti a fizikát?

Ez a feladat, hogy: 2liter 90C fokos tesát leakarnak hűteni, ezért beleszórnak 100g -20C fokos jégkockát. Ha a víz fajhője 4180 J/kgK és a jégé 2090 J/kgK és a latenshő 33000 J/kgK, akkor határozd meg az egyensúlyi hőmérsékletet. Előre si köszönöm :)

2017. jan. 22. 11:19
 1/1 anonim ***** válasza:

A 100g -20°C jégből, hogy 100g 0°C jég legyen, Q1=c*m*dT=2090*0.1*20=4180 J hő szükséges.

A 100g 0°C jégből, hogy 100g 0°C víz legyen, Q2=Lo*m=33000*0.1=3300 J hő szükséges.

Vagyis amíg a 100g -20°C jégből 0°C víz lesz, összesen Q1+Q2=7480 J hőmennyiséget vesz fel, amit abból szerez, hogy ugyanennyi hőt a tea lead. Vagyis, ha feltételezzük, hogy a 2 liter az 2kg-nak felel meg, akkor a tea hőmérsékle eközben lecsökken:

-7480=4180*2*(x-90) -> x=89°C

Vagyis van 2kg 89°C teád és van 100g 0°C vized, kérdés a közös hőmérséklet. Mivel a már mindkettő lényegében víz (tea tekinthető víznek), így a számolás során a fajhőkkel nem kell külön számolni:

Tk = (2*89 + 0.1*0)/(2+0.1) = 178/2.1 = 84.8 ami kb 85°C


És mia a csavar a dologban: Én az általad megadott adatokkal számoltam, miközben a jég olvadáshője nem 33000, hanem 330000 J/kgK, tehát a valódi érték az enyémtől eltérő lesz. Számold át a leírtak alapján a valós értékekkel, hogy valós eredményt kapj!

2017. jan. 22. 13:14