Ha csak egy háromszög csúcspontjait ismerem derékszögű koordináta rendszerben, hogyan tudom kiszámolni a területét?
Szerencsére az A és C pont az y tengellyel párhuzamos egyenesre esik (hiszen az x koordinátájuk azonos). Így egyszerű, hiszen csak az alap * magasság / 2 képletet kell használni. (Csak az egész háromszög el van forgatva 90°-al, így az alap az y tengellyel lesz párhuzamos.) Itt az alap az AC szakasz lesz. Ennek hossza könnyen kiszámolható a két y koordináta különbségéből. A magasság meg kiszámolható az A (vagy C) és a B pont x koordinátáinak különbségéből.
Lásd: [link]
Mi nem érthető? Vegyük sorba:
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
1. lépés
A háromszög területe: alap * magasság / 2
Vagy rövidebben felírva:
T = a * m[a] / 2
(Az m[a] esetén itt az „a” az alsó indexet jelöli: mₐ . Csak azért jelölöm így, mert később megemlítem az m[b]-t is, viszont a karakterkészletben nincs alsó indexben szereplő b betű.)
Ez még érthető? Ha nem:
illetve ugyanebben a videóban:
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
2. lépés
A területképlet természetesen bármelyik oldal esetén működik, hiszen annak a megválasztása, hogy melyik oldalt jelöljük a-val, b-vel és c-vel, az teljesen önkényes.
Tehát ha érthető, hogy T = a * m[a] / 2
Akkor érthetőnek kell lennie, hogy T = b * m[b] / 2
Illetve: T = c * m[c] / 2
Ez érthető, vagy további magyarázat szükséges?
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
3. lépés
Ha ez érthető, akkor figyeld meg az ábrát, amit az előző válaszban belinkeltem:
Az A pont koordinátái (-2,2), a C pont koordinátái (-2,-3). Látható, hogy az x koordináták mindkét esetben ugyanaz: -2. Így tehát az AC szakasz ez egy függőleges, y tengellyel párhuzamos szakasz lesz. Ennek a szakasznak a hossza nagyon egyszerűen kiszámolható, csak ki kell vonni egymásból az y koorinátákat:
b = 2 - (-3) = 5.
(Az ábrán is jól látszik, hogy öt egység hosszúságú ez a szakasz.)
Ezt fogjuk a háromszög alapjának tekinteni. Itt ne zavarjon meg, hogy ez az alap most éppen nem vízszintesen, hanem függőlegesen van ábrázolva, ha elforgatod az egészet 90°-al, vagy a fejedet jobbra billentve nézed az ábrát, akkor megkapod a szokásos ábrázolást.
Eddig érthető, vagy próbáljam ezt tovább magyarázni?
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
4. lépés
Ha ez érthető, akkor tudjuk, hogy a magasságvonal az alapra merőleges. Azért, mert ez a magasság definíciója. Mivel az alap függőleges, az y tengellyel párhuzamos, így az erre állított merőleges vízszintes lesz, az x tengellyel párhuzamos. (Az M pontnál kapott két szög mindegyike derékszög.)
Az MB szakasz lesz az háromszög b oldalának (az AC szakasznak) a magasságvonala ( m[b] ), hiszen a B pontból indul, és merőleges az AC szakaszra.
Ennek a hossza is könnyen kiszámolható, a B pont x koordinátájának és az A illetve C pont x koordinátájának különbsége lesz. A B pont x koordinátája 0, az A illetve C pont x kooridátája -2, a kettő különbsége:
m[b] = 0 - (-2) = 2
(Az ábrán is jól látszik, hogy két egység hosszúságú ez a szakasz.)
Ez így érthető?
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
5. lépés
Akkor meg is volnánk:
b = 5
m[b] = 2
Innen már csak használni kell a terület képletét:
T = b * m[b] / 2 = 5 * 2 / 2 = 10 / 2 = 5
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Ha így sem érthető, akkor írd meg, hogy melyik lépésnél akadtál el, melyik lépést nem érted, és annak melyik részét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!