Adóalany január havi keresete 270 ezer.3 családi pótlékra jogosult gyermek szülője és orvosa igazolása szerint december 29-e óta egy magzattal várandós. Munkáltatójától év elején a családi kedvezmény 50%-os megosztását kérte.


Hiányoztam erről az óráról és nem nagyon értem. Aki tud segíteni azt előre köszönöm



2017. febr. 4. 09:29
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A magzat januárban még egy napra sem éri el a 91. napot, ezért ebben a hónapban még nem számít kedvezményezett eltartottnak.

2017. január 31. – 2016. december 29 = 33 nap.


A 3 családi pótlékra jogosult gyermek kedvezményezett eltartottnak minősül.


270 000 Ft bérből, kedvezmények nélkül 15% SZJA-t, 4% természetbeni egészségbiztosítási járulékot, 3% pénzbeni egészségbiztosítási járulékot, 10% nyugdíj járulékot és 1,5% munkaerőpiaci járulékot vonnának le.

Ez (15+4+3+10+1,5=) 33,5%. → 270 000 * 0,335 = 90 450 Ft.

A nettó kereset 270 000 Ft – 90 450 Ft = 179 550 Ft lenne.

(A levonások részletezve:

270 000 * 0,15 = 40 500 Ft,

270 000 * 0,04 = 10 800 Ft,

270 000 * 0,03 = 8 100 Ft,

270 000 * 0,10 = 27 000 Ft,

270 000 * 0,015 = 4 050 Ft.)


Ha az adókedvezmény az SZJA-ból nem telik ki, akkor a felsorolt sorrendben, a járulékokból is igénybe vehető; kivéve a munkarőpiaci járulékot.


Három gyerek esetén, az igénybe vehető kedvezmény eltartottanként és jogosultsági hónaponként 220 000 Ft; tehát a 3 gyerekre 3 * 220 000 = 660 000 Ft.

Az 50%-os megosztás miatt, az adóalanynál, 330 000 Ft.

A kedvezmény az összevont adóalapot csökkenti. A példában nem szerepel egyéb jövedelme, így a megadott 270 000 Ft az összevont adóalap.


270 000 15%-a 40 500 (SZJA)

270 000 – 330 000 = -60 000 (összevont adóalapból a kedvezmény)

-60 000 15%-a (-60 000 * 0,15 =) -9 000 Ft. ← ennyi nem telt ki az SZJA-ból, tehát a járulékokból kell levonni.


A természetbeni egészségbiztosítási járulék 10 800 Ft. Ebből érvényesíthető a fennmaradt 9 000 Ft kedvezmény: 10 800 Ft – 9 000 Ft = 1 800 Ft.

További járulékot tehát nem kell csökkenteni.


Tehát mi kerül levonásra a 270 000 Ft-ból?

SZJA: 0 Ft

term.eb.jár. 1 800 Ft

┌ pénzb.eb.jár. 8 100 Ft

│ nyugd.jár. 27 000 Ft

└ munk.piac.jár. 4 050 Ft.

Ez összesen: 1 800 + 8 100 + 27 000 + 4 050 = 40 950 Ft.

A nettó fizetés: 270 000 – 40 950 = 229 050 Ft.

(A [ jelűek nem csökkennek.)


Kedvezmény nélkül 179 550 Ft lett volna a nettó.

229 050 – 179 550 = 49 500 Ft-tal magasabb a nettó jövedelem, a –megosztott- kedvezmény miatt.

2017. febr. 4. 15:55
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes leírást. Annyit tudok hogy a tanár azt mondta hogy 4 eltartottal kell számolni. Akkor az hogy van?
2017. febr. 4. 17:34
 3/3 anonim ***** válasza:

1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról

29./A §

(4) Kedvezményezett eltartott

b) a magzat a várandósság időszakában (fogantatásának 91. napjától megszületéséig),

[link]

2017. febr. 7. 10:45