Kémia számolásban tudnátok segíteni?


Mekkora annak az oldatnak a pH-ja, amelyet úgy készítettünk, hogy 1,00 cm3, 1,185 g/cm3 sűrűségű, 37 m/m%-os sósavból 5,00 dm3 oldatot készítettünk?


Valaki levezetné, hogyan kell megoldani ezt a feladatot?


2017. febr. 2. 21:20
 1/3 anonim ***** válasza:

Sűrűség= oldat tömeg/ oldat térfogat

1,185* 1 = 1,185 g ennyi az oldat tömege

az oldat 37%-os amiben így 1,185*0,37= 0,43845g oldott anyag van

a ph-hoz koncentráció kell

0,43845/5 dm3 = 0,08769 mold/dm3 (a koncentráció oldott anyag/oldat térfogat)

mivel sósavról van só -> erős sav teljesen disszociál vizes oldatban.

HCl -> H3O+ + Cl-

egyenlet alapján az anyagmennyiségek megegyeznek, tehát ugyan annyi a sósav anyagmennyisége mint az oxóniumionak tehát a koncentrációja is megegyezik

a ph az oxónium-ion koncentráció 10-es alapú negatív logaritmusa

-lg(0,08769) = 1,057 Ennyi a ph-ja :)

2017. febr. 2. 21:38
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!:)
2017. febr. 3. 18:52
 3/3 Arp Du ***** válasza:

0,43845g oldott anyag (HCl)

javítás

ennek az anyagmennyisége átszámolva mol-ba: tömeg/mol.tömeg= 0,43845g / 36,46g/mol= 0,012 mol

koncentráció az 5dm3-ben: 0,012 mol / 5dm3= 0,0024mol/dm3

pH= -lg(0,0024)= 2,62

pH<7 savas

2017. febr. 3. 19:49